За критерия за постоянен или настоящ адрес на детето, станал по-популярен като критерий за уседналост, се говори от 2 г., като прилагането му трябваше да стане от този септември, когато се извършват текущите класирания за детските градини и подготвителните групи в училищата.
По време на заседанието на ресорната комисия по образование и култура към Столичния общински съвет, зам.-кметът по образованието в Столичната община доц. д-р Тодор Чобанов поясни, че изменението в Наредбата за прием на децата в общинските заведения, което засягаше този проблем, е продължително обсъждан с родителски организации и експерти.
Така исканата редакция - да се ползва адреса на детето вместо на родителя, не се приема и се запазва оригиналният текст в Наредбата - единият от родителите да е с постоянен или настоящ адрес на територията на Столичната община или на административния район на детската градина или училището, като се запазва и броят на точките при класиране.
“Новата наредба, която се прави, трябва да бъде готова до началото на учебната 2020/2021 година, като в нея ще бъде по-ясно дефинирана системата за прием”, каза доц. Чобанов.
Общинският съветник от ГЕРБ Диян Стаматов предложи все пак настоящата наредба да се промени по отношение на децата с хронични заболявания и специални образователни потребности.
Предложението бе прието от комисията по образование и култура към СОС и ако се утвърди от всички общински съветници, ще може да се приложи при текущите класирания през есента.
Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града, за да стигне до столицата. Концертите са в зала „България“, като поради големия интерес те са два в..
Ангел Джоргов, Кмет на Самоков за ски сезона, който се открива днес, за коледните украси и програми и всичко градско: "Открихме сезона на Мальовица, има сняг - не толкова, колкото ни се иска. Надяваме се, че природата ще е с нас. Мальовица е много красив семеен курорт. За Боровец продължаваме с безплатни карти за записаните деца в ски и..
Цветелина Николова е преподавател в ПТГ "Никола Вапцаров" и координатор на Иновационния лагер, който се прави от години. Той е за целия регион. Провежда се подобно на Junior Achievement, България. Идеята на тази глобална инициатива е да вдъхнови младите хора да изследват потенциала си и да се развиват чрез иновации, въображение и творческа мисъл, да..
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..
С урбаниста Здравко Петров говорим за улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните. На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..
Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк. Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..
Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..