За критерия за постоянен или настоящ адрес на детето, станал по-популярен като критерий за уседналост, се говори от 2 г., като прилагането му трябваше да стане от този септември, когато се извършват текущите класирания за детските градини и подготвителните групи в училищата.
По време на заседанието на ресорната комисия по образование и култура към Столичния общински съвет, зам.-кметът по образованието в Столичната община доц. д-р Тодор Чобанов поясни, че изменението в Наредбата за прием на децата в общинските заведения, което засягаше този проблем, е продължително обсъждан с родителски организации и експерти.
Така исканата редакция - да се ползва адреса на детето вместо на родителя, не се приема и се запазва оригиналният текст в Наредбата - единият от родителите да е с постоянен или настоящ адрес на територията на Столичната община или на административния район на детската градина или училището, като се запазва и броят на точките при класиране.
“Новата наредба, която се прави, трябва да бъде готова до началото на учебната 2020/2021 година, като в нея ще бъде по-ясно дефинирана системата за прием”, каза доц. Чобанов.
Общинският съветник от ГЕРБ Диян Стаматов предложи все пак настоящата наредба да се промени по отношение на децата с хронични заболявания и специални образователни потребности.
Предложението бе прието от комисията по образование и култура към СОС и ако се утвърди от всички общински съветници, ще може да се приложи при текущите класирания през есента.
Днес облачността ще е значителна и ще има краткотрайни валежи от дъжд. Вятърът ще е слаб, променлив по посока, съобщиха от НИМХ. Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, а максималните - между 11° и 16°. В София минималната температура ще е около 6°, а максималната ще е около 11°. Над Черноморието облачността ще е..
Oтиваме до Поморие, за да ви срещнем с адв. Елиза Николова - председател на професионалната асоциация на медиаторите в България: "Покрай калолечението, в Поморие се разви целогодишния туризъм. Калта се извлича от соленото езеро, известно от римско време. В 1930 Поморие е обявен за курорт - той е един от най-старите. По времето на социализма бяха..
Поредният колега от екипа на Радио София, чийто аудиопортрет правим тук, е Елена Пъневска: "Аз съм много странна птица - много общителна, емоционална, но и много притеснителна и сигурно затова много харесвам радиото. Още в първи курс в Университета си намерих стаж в радио, оказа се магия. В Радио София много бързо намерих своето място. Имаш възможност..
На 2 април тази година Висшето училище по застраховане и финанси ще бъде домакин на пътуващата от Италия асоциация „Предприемачо, не си сам“. На събитието ще бъдат проведени лекции, които целят да обърнат специално внимание на собственици на бизнес в затруднениe по една или друга причина. Toва е и дебютът на Асоциацията в България. Слушаме Анита..
Д-р Йорданка Господинова е треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България: "Влизаме в пролетния сезон след един малко по-тежък от хранене и обездвижване период. Предлага се богат избор от зеленчуци и плодове - маруля, спанак, лапад, коприва. Протеините да са по-леки: риба, пиле, мляко. Да се увеличи приема на вода и..
Поредната витошка хижа, чиято съдба и име са доста красноречиви, е Фонфон. Но преди това, закратко се отбиваме в Кумата, една от най-големите на Балканите преди около век. Откъде идва името Фонфон, кои са "фонфоните" и какво я е отличавало от другите хижи? Коя е хижа "Луничка" и какво общо има с хижа Фонфон ? Защо след пожара в 60-те тя не се изгражда..
Три от знаменателните обекти на ул. Шишман. Първо - галерията на Тръпко Василев, открита с изложба на Николай Павлович. Какво обещават рекламите за нея? Кои са художниците, чиято кариера започва там? Другият - гробницата на Батенберг. По време на строежа ѝ това е краят на града, а на мястото е била първата, т.н. Александровска болница. Какъв е мраморът,..