Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отвори Първа читалня на Националната библиотека

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Увеличение на броя на читателите от началото на годината, отчитат от Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“. Това се дължи най-вече на възможността да се използват онлайн ресурсите на най-голямата обществена книгохранилищница в страната по време на извънредното положение и сега в условията на епидемична обстановка. Институцията възстановява от 16 юли работата на Първа читалня, именно заради читателския интерес. 

От началото на година има 2000 нови читателски регистрации, някои, от които направени само заради онлайн доставката на документи, която осигуряват от Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“. Електронните услуги като цяло бележат ръст през последните месеци, а от 19 май културният институт работи и с читатели на място, каза д-р Ваня Аврамова, зам.-директор на Дирекция „Библиотечни дейности“:

След като Четвърта и Пета читалня бяха обособени като зони за обслужване, сега и Първа читалня отваря врати. И докато за първите две има възможност за подаване на заявка и на място, то за последната читалня това се прави само онлайн.

За 16 и 17 юли вече 14 души са направили заявка за ползване на читалнята, като е важно да знаят, че трябва да спазват противоепидемичните мерки:

"Всеки посетител трябва да влиза с маска в библиотеката, на входа да дезинфекцира ръцете си. Имаме служител, дежурен библиотекар, който измерва неговата температура. След това може да използва читателско самостоятелно място, което е ситуирано така, че да се спазва нужната дистанция от останалите посетители," поясни д-р Ваня Аврамова.

Пред всяка от читалните отново има дезинфектант и е желателно посетителите да третират ръцете си преди ползването на библиотечните документи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13