Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сватби по време на пандемия - има ги, но са голяма рядкост

Варианти за оцеляване търсят всички, работещи в сферата на сватбените тържества

| обновено на 17.07.20 в 12:15
Снимка: БГНЕС
В една от любимите ритуални зали в София - тази в "Красно село", сватбеният сезон е в разгара си, но в ситуация на извънредна епидемична обстановка.

Изискването на кмета на София Йорданка Фандъкова, само 50% от обема на ритуалните зали да бъдат заети от хора, означава на сватбите да присъстват само 30 души, заедно с младоженците, техните фотографи и гости.

“Обикновено младите хора са по-толерантни, защото виждат по-важното, а то е, че трябва да сключат брак”, казва София Андонова, длъжностно лице в обредния дом в парк "Хиподрума", която през годините е събрала множество двойки в граждански брачен съюз.
Повечето млади двойки обаче искат да присъстват и възрастните им баби и дядовци, които могат да бъдат там, но с маска и спазвайки дистанция.

Отлагането на сватбата оказва влияние и върху бъдещото семейство. “Много зависи от настройката на самите младоженци”, казва Радостина Митова, която е сватбен агент с дългогодишен опит в организирането на мащабни събития в столицата.

Тя даде пример със сватба за 120 души, която е трябвало да бъде на 14 март, но след извънредното положение, сватбата не може да се осъществи и в края на краищата бъдещото семейство подписва без да прави голямо тържество, а от този паметен ден остава един не много приятен спомен.

Сватбените агенти и фотографите преди няколко дни излязоха на мълчалив протест заради поредната промяна в мерките срещу Covid-19. 
Вече четвърти месец работещите в бранша са с почти никакви доходи. Повечето младоженци отменят тържествата си за след година, което води до голяма несигурност и липса на работа за хората в бранша. 


Варианти за оцеляване търсят всички, работещи в сферата на сватбените тържества. Много фирми търпят загуби, магазини фалират. 
“Общо взето целият бранш е засегнат. Знаете, че за организиране на едно такова събитие, са включени много участници - ресторанти, фотографи, магазини за сватбени дрехи и аксесоари. Всички те казват, че изключително зле се отразява ситуацията на техните приходи и продажби.

Дори има случаи на затворени ресторанти и сватбени магазини, които не могат да издържат на този икономически срив и няма как да балансират, тъй като това е специфичен бранш, който няма откъде да покрие разходите си във време, в което не се организират такива събития или са толкова ограничени, че не могат по никакъв начин да покрият разходите си, казва Славена Сулева, която e част от платформа за организиране на сватби.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13

Забрана за свободно къмпингуване или ограничаване на личната свобода

Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..

публикувано на 09.05.25 в 18:25

Децата трябва да развиват критично мислене

Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..

публикувано на 09.05.25 в 18:23

Шестото издание на Sofia Summer Fest отново ще радва малки и големи

Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон.  То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..

публикувано на 09.05.25 в 17:33