Има българи, за чийто живот си заслужава да се говори. Това са всички тези български умове и велики личности, които са живели и работили, понякога при много по-тежки условия от нас. За много българи в днешно време те могат да послужат и като вдъхновение.
“Интереса ми към историята запалиха баба ми и дядо ми, но не към класическата история, а история на науката, история на изкуството, история на приключенията, на географските открития”, казва писателят Делян Момчилов, автор на книгата “Българите! Забравените постижения”.
Една от любимите истории на Делян Момчилов е тази на Асен Йорданов – български изобретател, инженер и авиатор, смятан за основател на авиоинженерството в България, който има и съществен принос в развитието на американската авиация.
Българската личност, която е била най-близо до получаването на Нобелова награда, е ядреният физик д-р Елисавета Карамихайлова. Тя е първият български дипломиран ядрен физик. Работила е с бащата на ядрената физика Ърнест Ръдърфорд в Кавендишката лаборатория на Кеймбриджкия университет, Великобритания. Нейните постижения са не само научни. Тя става и първият хабилитиран преподавател по физика в България, а в средата на XX в., благодарение на едно нейно изследване е открит неутронът.
“Защо не се е явила на конкурса за номинация – историята мълчи, обаче аз съм чел доста български и английски източници, където тя се посочва, а откритията ѝ са безспорен факт”, казва Делян Момчилов.
Според автора преходът през последните 30 години ни е отдалечил от познанието, но вече сме свидетели на промяна.
Чуйте целия разговор на Боян Бочев с Деян Момчилов в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица водещият Лъчезар Христов коментира основните злободневни теми от икономическия, социалния и политически живот с Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник министър на икономика и външните работи, и адвокат Петромир Кънчев - юрист, част от инициативата „Правосъдие за всеки“. Тримата обсъдиха различни теми, с които и:..
Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата звукови файла .
Съвременна платформа за хора с увреждания бе монтирана в 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Съоръжението ще обслужва учениците и посетителите на училището, преодолявайки стълбищната клетка от партера до четвъртия етаж безопасно, за около 4 минути. "Проектът за изграждането на достъпна..
Тази година Innovation Explorer се провежда за 11-ти път. Вече става традиция през февруари да виждаме международната конференция, а основният акцент тази година е върху геополитическите промени, което лесно може да се свърже и с мотото на конференцията “Екстремен свят”, защото събитиято от края на миналата година и началото на тази година държат под..
Моментната снимка на електоралните нагласи възпроизвежда в голяма степен резултатите, които имахме на изборите от миналата година. ГЕРБ се запазва като първа партия, с убедително мнозинство от 25.6% от тези, които са участвали в нашата анкета и имат намерение да гласуват, а на второ място е ПП-ДБ с буквално залепени зад тях от “Възраждане” - съответно с..
“Кауза облечена в рими“ е музикално-поетична инициатива, която се организира и провежда за четвърта поредна година в град Самоков. Организатор е сдружение “Ти си доброто“. Днес, 25 февруари, от 18 часа, на сцената на Читалище-паметник “Отец Паисий - 1859“ ще се изявят участници от различни професионални сфери, които ще рецитират стихове на..
Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..