Красимир Иванов е свързан с Италия от много години, учил е във Флоренция, реализирал е редица филмови проекти там, личен приятел е с някои от големите имена в италианското кино. Откриваме го в Рим - там се е оказал няколко дни преди Италия да сложи изискването за карантина за пристигащите от България.
"Всъщност първо бях няколко дни в Милано - разказа той за Радио София, - където Covid-19 удари най-силно и хората там наистина са уплашени, не знам дали повече от пандемията или от бъдещето, което ги очаква. Видях стотици магазини, затворени не за кратко, а за постоянно".
После заминава за Рим, където нещата са по-различни и хората се опитват да влязат в един по-нормален режим. Като "професионален посетител на културни пространства", Красимир Иванов разказва, че музеите в Италия са празни.
"Вчера бях във вила Боргезе и стоях с часове насаме с шедьоврите на Караваджо, Канова и Бернини и им се наслаждавах от все сърце и забравяш за това, което се случва навън. Явно човешкият мозък има нужда от бягство".
Успява да отиде и на представление на Римската опера ("Севилският бръснар") и остава очарован, дори смята, че разположените на разстояние седалки дават възможност за изживяване, която би се радвал да запази и след като всичко отмине.
Като част от творческата гилдия, Красимир Иванов прави паралел между мерките, които се взимат у нас за подпомагане на културата, и в Италия, където подкрепата е много по адекватна - "дават се средства за създаване на нови творби, ето утре ще гледам балет, премиера, в който балетистите не влизат в контакт помежду си".
Чуйте цялото интервю на Лили Големинова с Красимир Иванов.
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..