10-а лятна академия за ученици от 1 до 12 клас, организирана от фондация "Заедно в час" Заради пандемията от коронавируса "Ковид-19" през 2020 г. академията ще се проведе онлайн. Занятията ще бъдат всеки делничен ден от 9.00 ч. до 12.30 ч., като в академията могат да участват ученици от цялата страна.
Предвидено е учениците да имат по четири учебни часа с междучасия от 10 минути между всеки от тях. Уроците са планирани така, че да насърчават активното участие на учениците и сътрудничеството между тях под формата на работа по групи, работа по проекти, споделяне и дискусии. Основната цел на академията е да повиши мотивацията за учене на учениците и да подобри подготовката им по изучаваните предмети.
Лятната академия на "Заедно в час" традиционно се провежда на "живо" в училища в София и събира стотици деца. Часовете по време на академията са водени от новите учители в програмата "Нов път в преподаването" на фондацията. Те са специалисти по различни учебни дисциплини и имат разнообразен предишен професионален опит. Академията е част от тяхната интензивна предварителна подготовка и обучение преди влизането им в училище през септември.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..