Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все още сме далеч от националната цел за иновации и изследвания

България не успя до момента да постигне поставените цели до 2020 година в Европейското иновационно табло. Индексът за страната ни е 49, което означава, че няма промяна спрямо предходната година, обясни пред Радио София Теодора Георгиева от фондация “Приложни изследвания и комуникации”.

Засега оставаме, заедно с Румъния, единствените държави в групата на скромните иноватори, а докато целта е да се превърнем в умерени индикатори. При национална цел разходите за научни изследвания и иновации 1,5% от брутния вътрешен продукт, ние сме на ниво 0,7%. Средното ниво за Европейския съюз е 3 на сто. От друга страна данните от Националния статистически институт включват на годишна основа едва около 1800-1900 предприятия, които инвестират в научни изследвания и иновации. Практиката, обаче, е съвсем различна - много повече предприятия се занимават с тази дейност, но не го отчитат.

Иновациите все още не са приоритетни за държавата, независимо от наличието на разработена стратегическа рамка. Още повече в периода на кризата с коронавируса средства, предназначени за подкрепа на иновации на малки и средни предприятия, научно-изследователски институти, се пренасочват към други сектори, които се смятат за по-важно. Същевременно развитите държави точно в условията на криза удвояват инвестициите в научни изследвания и иновации, което е всепризнат фактор за дългосрочен икономически растеж, припомни Теодора Георгиева. 

В ход е подготовката на Иновационна стратегия за интелигентна специализация, където акцентите са два - тя е разработена на национално равнище, но стремежът е да бъде обърнато по-сериозно внимание на регионите с цел да бъдат обхванати регионални източници на конкурентен растеж. 

Планиран е и нов инструмент за прилагане на стратегията - Оперативна програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за икономическа трансформация. Основният акцент е насърчаване на взаимодействието между науката и бизнеса, за да могат новите решения и технологии да намерят практическо приложение с участието на бизнеса. 

За проблемите в сферата на иновациите и търсените решения говори Теодора Георгиева в интервюто на Лили Големинова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 02.12.24: Годишен политически обзор на 2024 г.

В новата седмица в студиото на "Форум" своите коментари по злободневни теми от обществения и политическия живот ще дадат политолозите Светлин Тачев и Атанас Радев. Ето и част от темите, по които ще коментират гостите на Лъчезар Христов: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията Политиката на..

публикувано на 02.12.24 в 18:40

Посещението при зъболекар - минимум веднъж годишно

Над 96% от децата в България имат минимум по един кариес. Голям е процентът с усложнения заради нелекуван кариес. Това показват резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години у нас. Според статистиката 71% от децата до 5-годишна възраст имат кариес на млечните зъби. При подрастващите до 12..

публикувано на 02.12.24 в 17:20

Почистват дъждоприемните шахти по Околовръстното и Южната дъга на София

Над 900 отводнителни съоръжения са почистени за последните два месеца по основни трасета, свързващи града. Това съобщава на сайта си Столичния инспекторат. Целта е да се осигури проводимост на дъждоприемните шахти като се почистват наноси и отпадъци. Процесът се извършва механизирано със специализирана техника в условия на безопасност...

публикувано на 02.12.24 в 16:56
Снимки: Квадрат 500

Мавзолей на демокрацията показват художници от Русия и Испания

Остри въпроси към днешната демокрация задават с/в творби в галерия "Квадрат 500" двама художници с различна националност, но известни със своите провокации и чувствителност по обществено значими явления и събития. Андрей Молодкин (Русия) и Сантяго Сиера (Испания) за пръв път се представят в България. Тяхната съвместна експозиция,..

публикувано на 02.12.24 в 16:24
Доналд Тръмп на финала на предизборната си кампания в Пенсилвания, 3 ноември 2024 г.

Митата върху европейския внос ще се платят от американските потребители

Има още време докато новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп влезе в длъжност в началото на следващата година, но намеренията му дават основание на редица европейски държави да се опасяват от зараждаща се търговска война. Засега за плановете на Тръмп може да се съди по смелите му заявки от предизборната кампания за универсална митническа ставка..

публикувано на 02.12.24 в 16:00
Гергана Иванова

Наградиха най-добрите маркетингови кампании в България

Наградите Effie са известни сред комуникационните експерти, рекламодателите и агенциите в световен мащаб като най-изявеното признание в бранша и награждават всички форми на маркетингови активности, които допринасят за успеха на търговските марки. Организатор на конкурса у нас е Българската асоциация на комуникационните агенции (БАКА).  Тези награди са..

публикувано на 02.12.24 в 15:35
Актьорът в радиостудиото

Димитър Маринов: Рутината, инерцията, успокоението са най-големите пречки пред актьора

Две свои книги ще представи пред почитатели и студенти актьорът Димитър Маринов тази вечер (Клуб "Перото", 18:00 ч.). По думите на самия автор, "Към сцената" и "Към екрана" не са учебници, а пътеводител, наръчник за актьора , в които разглежда различните методи/школи на обучение, особеностите на кастингите и някои професионални тънкости и..

публикувано на 02.12.24 в 14:52