Редица пациенти съобщават за необичайно последствие след възстановяването от коронавирусната болест – косопад, съобщава Нюз Медикал.
Няколко членове на „Survivor Corps“, групата във Фейсбук за хора, преборили Covid-19, наскоро се сблъскали с оплешивяване месеци след като са се възстановили от тежкия остър респираторен синдром на коронавирус-2 (SARS-CoV-2).
Докато американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) разполагат с информация за това кога е добре да се прекрати изолацията у дома след инфекция с Covid-19, има ограничени данни за трайните странични ефекти от заболяването.
Екип от изследователи проучиха данни от 143 пациенти, възстановили се от Covid-19 и откриха, че 44% заявяват, че имат влошено качество на живот. Много възстановени пациенти съобщават за постоянна кашлица, умора, болки в ставите, затруднено дишане и болки в гърдите. Няма обаче нито едно сведение за загуба на коса.
Някои експерти остават объркани как Covid-19 може да причини загуба на коса след възстановяването.
"Косопадът е добре описан феномен след всеки физиологичен стрес върху тялото", казва д-р Амеш А. Адаля, експерт по инфекциозни болести и учен от Центъра за здравна сигурност на „Джонс Хопкинс“.
Лекарите смятат, че загубата на коса може да бъде обвързана с телогенен ефлувиум (втората по честота форма на косопад), временно състояние, при което хората се сблъскват с прекомерно падане на косата след стресово житейско събитие.
Около 85 до 90 процента от космите на косата на здравия човек са във фаза анаген или в активен етап на растеж. Останалата част от косата е във фаза на покой, известна още като телогенна фаза. Падането на косата е нормално, тъй като тя остава в анагенна фаза за около две до четири години, след което преминава в телогенна фаза, в която пада, за да бъде заменена с нова. В състояние, наречено телогенен ефлувиум, повече косми преминават във фаза на покой, което води до падане на повече коса, особено от горната част на скалпа. Някои от факторите, които могат да причинят това състояние, включват голяма хирургична операция, значителен стрес, физическа травма, екстремна загуба на тегло, внезапни промени в храненето, висока температура или тежко заболяване, резки промени в хормоните, хипотиреоидизъм и недостиг на желязо, наред с други.
Според д-р Естер Фрийман, ръководителят на Дерматологичния регистър за Covid-19, която има 1000 случая от 38 страни, заяви, че има все по-голям брой хора, които съобщават за загуба на коса след възстановяването. Тя отбеляза, че косопадът не е изненадващо явление, тъй като хората започват да наблюдават косопад около три месеца след като са били болни или след стресиращо житейско събитие. Възстановените пациенти съобщават за загуба на коса в началото на юли, а са били заразени между април и май.
Въпреки че загубата на коса най-често е само временна, тя може да бъде стресова. Лекарите препоръчват правилно хранене, особено косумация на храни, богати на желязо и витамин D. Освен това добавки за косопад могат да помогнат за възстановяване на здравето на косата, като намаляват падането й.
Телогенният ефлувиум е безболезнен и не включва други симптоми като сърбеж и лющене. Въпреки това, когато пациентите се срещат с косопад с други симптоми, като усещане за парене в скалпа, те трябва да бъдат прегледани от дерматолог.
Течовете по водопреносната мрежа се плащат от потребителите, грешките в разпределянето на сметките за топла вода и парно, също са за сметка на крайния потребител. Прекалено силното или пък неадекватно ниското напрежение, което подават електроразпределителните дружества към домовете на хората поврежда електроуредите. В повечето случаи..
Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..