И тази година на 6 август в Националния музей „Земята и хората“ е изложен „Камъкът от Хирошима”. От 1997 г. по този начин се отбелязва Денят на милосърдието, посветен на състраданието към жертвите на атомните бомбардировки, войните и тероризма.
"През 1991 г. по инициатива на международната асоциация „Камък за мир“ 188 каменни късове от уличната настилка в гр. Хирошима са изработени по този начин, а малко над 100 от тях са изпратени до лидерите на различни страни в света, включително и до българския президент Желю Желев. По-късно той го предава на музея", разказа пред Радио София директорът му Чавдар Начев.
Камъкът е напълно безопасен, не е радиоактивен, проверяван е и има сертификат, подчерта директорът.
"Плочата е с тегло от около 60 килограма. По време на бомбардировката камъкът е бил на около 200 метра от атомния взрив. Там където остават само камъните като единствени свидетели."
Успоредно с експонирания камък в музея е подредена тематична постерна изложба и както обикновено се предоставят бланки с изображение на „Камъкът от Хирошима”, в които посетителите могат да вписват своите послания за мир.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов с директора на музея Чавдар Начев.
Япония почете с минута мълчание паметта на жертвите от американската атомна бомбардировка на град Хирошима, извършена преди 75 години, предаде ТАСС. Тoчнo в 8 чaca и 15 минути мecтнo врeмe нa 6 aвгуcт 1945 г. избухвa бoмбaтa, хвърлeнa oт..
Президентът Румен Радев свиква през днешния ден Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) на тема "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и..
През днешния ден от запад снеговалежите постепенно ще започнат да спират, а над югозападните райони и облачността ще се разкъсва. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от север-североизток и там ще има условия за виелици и навявания, съобщават..
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки,..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България",..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито..