Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елеонора - царицата, която спасява и хора, и Боянската църква

Портрет на Царица Елеонора от Георги Евстатиев, 1908 г.
Снимка: ДА „Архиви“

Има една царица, за която се говори малко и рядко, въпреки че е обичала много България, направила е доста и е пожелала да бъде погребата тук.

Елеонора Каролина Гаспарина Луиза, принцеса Ройс цу Кьостриц е родена в Полша, станала е втората съпруга на Фердинанд I и е била българска царица само 9 години. Отдала се е на благотворителност.

Оценила е ценността и уникалността на стенописите от ХІІІ век в Боянската църква и когато боянчани искат да построят по-голяма, Елеонора спасява от събаряне познатия и днес храм, като купува и дарява терен за нов строеж.

2 години след 1908 г., когато се жени за Фердинанд I, тя организира дружество „Самарянка“. При липсата на сестрински кадри по същество дружеството изиграва важна роля, било е нещо революционно, разказа пред Радио София историкът Мариана Първанова. Към дружеството царицата привлича и други дами от елита, които правят дарения.

Също през 1910-а по нейна инициатива със заповед на Министерството на просвещението е създаден фонд „Царица Елеонора“, в който се събират средства за построяване на сгради на институтите за глухи и за слепи деца. Царицата създава Детския санаториум за лечение на костна туберкулоза край Варна.

По време на войните царицата организира курсове за милосърдни сестри и сама се включва.

Царица Елеонора е единствената жена носителка на Военния орден „За храброст“ (IV степен). Обичат я не само участниците в армията и децата, които са лекувани с нейни дарения, а целият български народ.

На 22 август ще се навършат 160 години от рождението ѝ.

Чуйте още от разговора на Мария Илиева с Мариана Първанова от Националния исторически музей.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отвориха за движение моста на бул. "Сливница" с "Опълченска"

От днес се отваря за движение северното платно на бул. "Сливница" при кръстовището с ул. "Опълченска" , пътните платна и източния тротоар на мостовото съоръжение, както и част от южното пътно платно на бул. "Сливница",  съобщиха от Столичната община.  Продължава работа по реконструкцията на ул. "Опълченска" в участъка между бул...

обновено на 05.11.24 в 08:56

Есенен хлад, въпреки слънцето

Ще бъде слънчево, със слаб и умерен източен вятър. Дневните температури ще се понижат и максималните ще бъдат между 10° и 15°, за София - около 12° . По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа умерен вятър от север-североизток. Максималните температури ще бъдат между 10° и 12°. Температурата на морската вода е 17°. В планините ще..

публикувано на 05.11.24 в 07:15

"Форум", 04.11.24: Може ли Борисов да назначи Пеевски за министър?

Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..

публикувано на 04.11.24 в 18:30
Радина Велчева

Къде е разковничето на проблема с репродуктивното здраве?

Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа  в предаването "Ритъмът на столицата"..

публикувано на 04.11.24 в 17:55
Александър Хинков

Дигиталните формати еволюират, поколенията си имат фаворити

Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..

публикувано на 04.11.24 в 16:56

Детската поредица "Българознайко" представя “Необикновеният Георги Раковски“

Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но  той не е сам в този път -  зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..

публикувано на 04.11.24 в 15:50