Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според експерти

Бирата добре възстановява след спорт и мотивира за още тренировки

Някои се шегуват, че пиенето на бира също е спорт, за който лесно се мотивират
Снимка: БГНЕС

Изследвания на учени от Испания доказват, че след спортни упражнения умерената консумация на до половин литър бира има по-бърз и по-пълноценен възстановителен ефект, отколкото водата, информират от Съюза на пивоварите в България (СПБ).

Има десетки научни изследвания, които доказват, че комбинацията от вода, витамини и соли в пивото, способства за регулирането на водния и електролитен баланс на човешкото тяло след активен спорт и физически усилия. За последните 10 години повечето от тези медицински публикации са дело на испански учени от Гренада и от Кралския университет в Мадрид, посочват от СПБ.

Учените обясняват благотворното влияние на бирата след спорт с факта, че солите, захарите и въглеродният двуокис от газировката помагат за по-доброто усвояване на течността от организма. Паралелно с това, тъй като въглехидратите в една чаша пиво са малко, тя има ниско до средно гликемично натоварване.

Храни с високи стойности на гликемично натоварване бързо отделят глюкоза в кръвообращението, докато храните с ниски и средни стойности се разграждат по-бавно и отделят глюкоза постепенно, уточняват от организацията.

Освен, че бирата и особено безалкохолната, хидратира след спорт, вече има изследвания, че пивото влияе и върху мотивацията за спортуване. Проучванията сочат, че хората, които пият бира в умерени количества са склонни към повече тренировки, за разлика от тези, които се въздържат. До това заключение са стигнали и учените от Катедрата по социология в Университета в Маями.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодосий Теодосиев

Теодосий Теодосиев: Либерализмът в училище убива бъдещето на България

В ерата на изкуствения интелект и бурното развитие на технологиите, специалисти и ръководители в сектор Образование осъзнават значението на обучението по математика и търсят нови форми за предаване на положителен опит между преподаватели. Проблемът не е от днес и вчера. Решаването му няма да стане с още по-високи заплати – тогава учители..

публикувано на 26.02.25 в 15:10
Елисавета Белобрадова

Елисавета Белобрадова: Учебната програма от 5. до 7. клас спешно трябва да се реформира!

Какви проблеми има в образователната система у нас - това беше тема на кръгла маса , която се проведе в столицата. В дискусията на експерти, директори, представители на институции, на местната и законодателната власт, както и на неправителствения сектор основен фокус бяха учениците от 5. до 7. клас. "До 4. клас българските деца показват..

публикувано на 26.02.25 в 14:33

Група "Overhook" - без преструвки, но екстравагантни

В предаването "Добър вечер, София“, младата алтернативна група "Overhook" представя своята музика, която съчетава няколко стила в едно - алтернативен рок, рап, фолкор и не на последно място метъл. Групата се състои от Nick St, както сам се представи – лидерът на групата, който е вокал и тесктописец, Veno e най-новият член, който съвсем наскоро се..

публикувано на 26.02.25 в 13:57

Първа в ЕС: УМБАЛ "Александровска" въвежда модерна роботизирана хирургия - "четири ръце"

В Клиниката по обща и чернодробно-панкреатична хирургия – І-ва хирургия на УМБАЛ "Александровска" бе демонстрирана и въведена в експлоатация последен модел роботизирана хирургична лапароскопска система за безкръвни операции с 4 ръце с възможности за телехирургия. На събитието присъстваха министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов,..

публикувано на 26.02.25 в 13:27

Нов културен проект насочва вниманието към репродуктивните проблеми на жените

Нов културен проект съчетава интерактивна изложба, ателиета по терапевтично писане и дискусионен форум, които насочват вниманието към репродуктивните проблеми. Автори на "ЕДНА ОТ ТРИ: Субективни гледни точки за аборта и безплодието“ са Мария Станишева и румънката Руксандра Губернат. Активностите по проекта се фокусират върху травматичните..

публикувано на 26.02.25 в 12:05

Отново ограничават движението по "Хемус" заради ремонт на тунел "Топли дол"

Движението от 30-ти км до 47-ми км на АМ "Хемус" в двете посоки ще бъде ограничено за 4 часа в нощта на четвъртък срещу петък, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура“. Мярката ще бъде в сила от 0.00 ч. до 4.00 ч. на 28 февруари. Промяната в организацията на движение е заради обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел "Топли дол"..

публикувано на 26.02.25 в 10:18
Цвета Николаева

В столичния район "Красно село" графиците за сметоизвозване се актуализират всеки месец

Почистващата фирма, която обслужва "Красно село“ е измила всички основни улици и булеварди в района след снеговалежите. От днес започва и ново миене на пътните артерии, каза пред Радио София кметът на "Красно село“ Цвета Николаева. Тя добави, че тази година района е по-чист от всеки друг път. В тази посока районната администрация работи..

публикувано на 26.02.25 в 09:28