Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Владимир Димитров:

Солидарността е да си помагаме, за да живеем по-добре

Снимка: Pixabay

“Има неразбиране за това какво е солидарност. Когато чуят “солидарност” хората си мислят, че това е да приемем човека срещу нас, без значение какъв е той, без да изискваме нищо от него. Солидарността е нещо различно. Солидарността е двупосочен процес - няма как ние да сме солидарни и човекът срещу нас да не е”, казва пред Радио София психологът Владимир Димитров, в деня, когато отбелязваме Световния ден на свободата и солидарността.

Солидарността като термин идва от социолога Емил Дюркем, който говори за солидарността като я разделя на два вида - механична (група хора с еднакви разбирания, като семейството) и органична (хората са различни от различни социални слоеве, различни религии).

“Солидарността не е нещо далеч от нас, да сме солидарни означава да си взаимодействаме, да си помагаме, за да живеем по-добре. Солидарността не означава пасивно да приемаме другия”, казва психологът.

В днешно време има много малко примери за солидарност. В България освен това сме любители на крайностите - или харесваме или не, а солидарността е точно обратното - да можем повече да си взаимодействаме.

Протестите в момента много ясно показват това - хората са разделени, а целта е да живеем по-добре заедно. 

“Един от основните проблеми със свободата и със солидарността, е че твърде малко говорим за тях. Прекалено много сме черногледи и прекалено много даваме време на това да си мислим колко много ни е трудно, колко ни е зле и прекалено малко си даваме възможност да говорим помежду си, да споделим как се чувстваме и какво искаме да постигнем. Солидарност има, но е необходимо доста повече да работим в тази посока”, казва психологът.

“Непрекъснато говорим за свобода, но хората често забравят, че свободата е отговорност, защото предполага да взимаме свободно и сами решения, които да отговарят на нашите потребности. Трябва да носим отговорност за решенията, които сме взели”.

“Това да правим нещата така, както някой ни е казал, пред това да носим отговорност за това, което ние сме направили, просто е по-лесно и не толкова страшно. Свободата много често е свързана и с нашите собствени страхове”. 

Чуйте повече в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата ”Да запазим Корал" - художествен акт на съпротива

На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..

публикувано на 15.07.25 в 17:52
Конструкторът е игра от отворен тип и развива детското въображение

За ползата от детската скука и "активното бездействие" на родителя наблюдател

Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..

публикувано на 15.07.25 в 16:59

За седма поредна година Самоков ще бъде домакин на Lago Fest 2025

За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Около 500 населени места в България въобще не са включени във ВиК мрежата

В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..

публикувано на 15.07.25 в 16:10
Тихомир Тошев

Тихомир Тошев: Еврозоната ще донесе плюсове и на кредитния пазар

България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..

публикувано на 15.07.25 в 15:25

Дан Колар: И в София, и в Братислава споделените градски пространства са окупирани от автомобили

Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск.  “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..

публикувано на 15.07.25 в 12:35

Живеещи в района на ул. "Опълченска“ настояха за "град на хората, не на колите"

Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..

публикувано на 15.07.25 в 11:44