Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как протича учебната година в Европа

Снимка: БТА

Въпреки притесненията около завръщането в класната стая, учебният процес в Европа започва присъствено. Какво е новото нормално в училищата – маски, малки класове и уроци на открито.

Ето какви са мерките, които прилагат в някои европейски държави:

Германия

Въпреки, че редица училища възстановиха нормалния си ритъм още през пролетта, краят на лятната ваканция в Германия даде начало на официалното възобновяване на образователния процес.

Първи се завърнаха учениците в Северозападните провинции, където броят на заболели от Covid-19 беше един от най-ниските за страната. Техният опит показва, че за седмиците от началото на учебната година там, едва две училища са били затворени заради случай на заболели.

Нуждата от носене на предпазни маски е спорно. В редица провинции, то не е задължително. В други, учениците трябва да бъдат с предпазни маски в коридорите, местата за хранене и стълбищата. В трети пък - носенето е напълно задължително до края на месеца.

Швеция

Училищата в Швеция така и не затвориха по време на кризата с Covid-19. Нещо повече, правилата, по които протича учебният процес, останаха същите.

Властите в страната трайно поддържат тезата, че решението да не се затваря училищната система на Швеция е правилно и не е допринесло за разпространението на заразата. Официалната държавна позиция е, че затварянето и последващото отваряне на училищата само би подкопало авторитета на държавата. Така, че за тях учебната година започва нормално.

Обединеното кралство

Училищата в Шотландия отварят от днес – 15 септември. 3-дневна карантина ще има за всички книги, които се заемат от библиотеките. Не се изисква спазването на социална дистанция при учениците от всички възрасти.

В Уелс училищата възобновиха нормалната си дейност в края на юни, като намалиха броя на учениците в класовете, допускат се най-много 1/3 присъствено.

В Англия положението е малко по-различно. Според изказванията на министър-председателят Борис Джонсън, всички училища трябва да заработят в нормален режим от този месец. Възстановяването на нормалния учебен процес ще стане при спазването на всички противоепидемични мерки, в това число - масово тестване на учениците и учителите.

Италия

Ситуацията в Италия е доста по-различна. След избухването на кризата с Covid-19, училищата бяха затворени и отвориха едва вчера (14 септември). Класовете са с намален брой ученици, което пък рефлектира в повече на брой паралелки. Това ги е принудило да назначат над 50 000 учители, които да покрият недостига.

Италианските медии отбелязват, че в много училища директно разрязват ученическите маси, за да се осигури възможност за спазване на по-голяма дистанция между учениците.

Както учениците, така и учителите, са задължени да носят предпазни маски през цялото време, а учителите трябва да имат и допълнителни предпазни шлемове. На италианските ученици им предстоят много часове на открито, както и посещения в музеи и театри.

Франция

Във Франция през май започна поетапното отваряне на част от училищата. Първоначално беше обявено, че посещението от учениците има пожелателен характер и не е задължително.

През юни президентът Макрон обяви, че нормалното функциониране на учебните заведения е възстановено. За учениците в началния курс на обучение изискването за социална дистанция е не по-малко от 1 метър, а за по-големите ученици е задължително носенето на предпазна маска.

Какъв ще бъде ефектът? Предстои да разберем!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 10.04.25: За и против идеята да има часове по религия от първи клас в училище

В предаването "Форум" гости тази седмица са  Лидия Даскалова - политолог и юрист и  Калоян Константинов - журналлист, асистент към Института по балканистика на БАН. Заедно с водещия Лъчезар Христов те обсъдиха следните  теми: Войната по пътищата: Парламентарната комисия по транспорт подкрепи шест законопроекта, свързани с движението по пътищата;..

публикувано на 10.04.25 в 18:15

Радан Кънев: Няма планове, които да засягат спестяванията на гражданите в Европа

Има ли ЕС пряк достъп до спестяванията на хората? Все по-често в социалните мрежи се твърди, че новите планове на ЕС са заплаха за личните спестявания на европейските граждани. Този слух развенча евродепутатът Радан Кънев, който заяви, че много категорично трябва да се каже, че това не е вярно.  “Няма нищо вярно и е много опасен тип..

публикувано на 10.04.25 в 17:28

Идва краят на ски сезона

Зимата може би е вече към своя край, нищо, че снегът ни изненада през април. Но може би скиорите имат последен шанс? Курортен комплекс Боровец, най-старият планински курорт в България и на Балканите, отчита по-успешен зимен сезон спрямо миналогодишния. Въпреки че все още не са обявени точни данни, предварителните записвания показват по-добри..

публикувано на 10.04.25 в 17:25
Седмица на гората

1800 ученици от 11 училища в Община Елин Пелин ще засадят 1800 борчета и дъбове

По случай Седмицата на гората учениците от 11-те училища на територията на община Елин Пелин ще засадят над 1800 дъбови и иглолистни фиданки в землището на село Нови хан. Инициативата е на Община Елин Пелин, а новозалесената площ ще приеме името „Гората на децата“. Подготовката за инициативата е започнала още през есента на миналата година,..

публикувано на 10.04.25 в 17:02
Ваня Григорова

Ваня Григорова: Нарочно бавят отпуснати средства за деца със специални потребности

Темата за пътната безопасност и войната по пътищата, особено актуална през последните седмици, не бе подмината на днешното заседание на Столичния общински съвет. Общинските съветници почетоха с едноминутно мълчание паметта на 12-годишната Сияна, трагично загиналата в катастрофа край с.Телиш, а председателят на съвета Цветомир Петров изказа..

публикувано на 10.04.25 в 16:25

Времето и българската история в 25 игрални и документални филма

Тази година фестивалът "25 през 2025" ще представи поредица от исторически филми. Един млад фестивал, в който Филмаутор съживява в 25 кадъра българската история на голям екран . Фестивалът "25 през 2025 - история на кино" е продължение на фестивалите на Филмаутор от предходните две години, когато стартът беше даден с "30 класики“ за..

публикувано на 10.04.25 в 15:39

В 19. СУ „Елин Пелин“ ще се проведе кариерно събитие, организирано от ученици

На 14 и 15 април 2025 г. от 10.30 до 15.00 ч. в 19. СУ „Елин Пелин“ ще се проведе кариерно събитие, организирано изцяло от ученици от 12. клас под ръководството на Калин Радулов - старши учител по предприемачество в училището . Основната цел на инициативата е да вдъхнови младите хора да открият своето призвание и да направят информиран избор за..

публикувано на 10.04.25 в 15:35