Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как протича учебната година в Европа

Снимка: БТА

Въпреки притесненията около завръщането в класната стая, учебният процес в Европа започва присъствено. Какво е новото нормално в училищата – маски, малки класове и уроци на открито.

Ето какви са мерките, които прилагат в някои европейски държави:

Германия

Въпреки, че редица училища възстановиха нормалния си ритъм още през пролетта, краят на лятната ваканция в Германия даде начало на официалното възобновяване на образователния процес.

Първи се завърнаха учениците в Северозападните провинции, където броят на заболели от Covid-19 беше един от най-ниските за страната. Техният опит показва, че за седмиците от началото на учебната година там, едва две училища са били затворени заради случай на заболели.

Нуждата от носене на предпазни маски е спорно. В редица провинции, то не е задължително. В други, учениците трябва да бъдат с предпазни маски в коридорите, местата за хранене и стълбищата. В трети пък - носенето е напълно задължително до края на месеца.

Швеция

Училищата в Швеция така и не затвориха по време на кризата с Covid-19. Нещо повече, правилата, по които протича учебният процес, останаха същите.

Властите в страната трайно поддържат тезата, че решението да не се затваря училищната система на Швеция е правилно и не е допринесло за разпространението на заразата. Официалната държавна позиция е, че затварянето и последващото отваряне на училищата само би подкопало авторитета на държавата. Така, че за тях учебната година започва нормално.

Обединеното кралство

Училищата в Шотландия отварят от днес – 15 септември. 3-дневна карантина ще има за всички книги, които се заемат от библиотеките. Не се изисква спазването на социална дистанция при учениците от всички възрасти.

В Уелс училищата възобновиха нормалната си дейност в края на юни, като намалиха броя на учениците в класовете, допускат се най-много 1/3 присъствено.

В Англия положението е малко по-различно. Според изказванията на министър-председателят Борис Джонсън, всички училища трябва да заработят в нормален режим от този месец. Възстановяването на нормалния учебен процес ще стане при спазването на всички противоепидемични мерки, в това число - масово тестване на учениците и учителите.

Италия

Ситуацията в Италия е доста по-различна. След избухването на кризата с Covid-19, училищата бяха затворени и отвориха едва вчера (14 септември). Класовете са с намален брой ученици, което пък рефлектира в повече на брой паралелки. Това ги е принудило да назначат над 50 000 учители, които да покрият недостига.

Италианските медии отбелязват, че в много училища директно разрязват ученическите маси, за да се осигури възможност за спазване на по-голяма дистанция между учениците.

Както учениците, така и учителите, са задължени да носят предпазни маски през цялото време, а учителите трябва да имат и допълнителни предпазни шлемове. На италианските ученици им предстоят много часове на открито, както и посещения в музеи и театри.

Франция

Във Франция през май започна поетапното отваряне на част от училищата. Първоначално беше обявено, че посещението от учениците има пожелателен характер и не е задължително.

През юни президентът Макрон обяви, че нормалното функциониране на учебните заведения е възстановено. За учениците в началния курс на обучение изискването за социална дистанция е не по-малко от 1 метър, а за по-големите ученици е задължително носенето на предпазна маска.

Какъв ще бъде ефектът? Предстои да разберем!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р инж. Веселин Тодоров

Кои са условията за по-бърза енергийна трансформация у нас?

На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..

публикувано на 22.11.24 в 16:16

Откриват Sofia Christmas Fest

Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК  се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“.  Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт  на изпълнителите от  Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..

публикувано на 22.11.24 в 16:05

Текат номинациите за кампанията на БНР "Посланици на културата"

Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..

публикувано на 22.11.24 в 15:22
Пам Бонди изкара два мандата като главен прокурор на Флорида

Новата номинация за министър на правосъдието в САЩ предизвика облекчение

Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..

публикувано на 22.11.24 в 15:20
Юлиян Петров

Юлиян Петров: 90 на сто от учителите очакват увеличена с 21% заплата

Над 70 процента от работещите в средното образование са готови на протести с искане за увеличаване на средствата за сектора , включително и за ръст на заплатите. Това сочат резултатите от национално проучване на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", в което са взели участие около 10 хиляди души, по-голямата част от които учители. От..

публикувано на 22.11.24 в 15:05

Демокрацията на фокус в изложбата "Изток – Запад" в "Квадрат 500"

На 26 ноември, в Национална галерия "Квадрат 500", ще бъде открита изложбата "Изток – Запад". Произведенията са на художниците Андрей Молодкин и Сантяго Сиера, които са обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация. Идеята за изложбата е на Гергана Мудова. Пред Радио София тя сподели, че и..

публикувано на 22.11.24 в 14:13

Ски и сноуборд филм подготвя публиката за предстоящия сезон

"Beyond The Fantasy" е вълнуващ филм за ски и сноуборд, който отвежда аудиторията на пътешествие през едни от най-зашеметяващите планински пейзажи в света и по-конкретно Австрия, Норвегия, Британска Колумбия, Аляска и разбира се задния двор на TGR (Teton Gravity Research), Джаксън Хоул. Със зашеметяваща кинематография и спиращи дъха..

публикувано на 22.11.24 в 14:05