„Отношението ни към учението и към знаещите ни отличава като нация. Столичните училища отвориха врати и прага прекрачиха 11 747 първокласници. Надявам се този ден да остане незабравим. Честит празник!“ Това отбеляза в ефира на Радио София началникът на Регионалното управление на образованието в София-град Ваня Кастрева.
По думите ѝ столичната образователна система расте с всяка година. Тя привлича с качествено обучение и много гимназисти от страната.
Кастрева призна, че София не прави изключение по отношение на тенденциите, обусловени от мобилността и застаряването на кадри. Сред най-търсените специалисти остават преподавателите по математика, по чужди езици, началните учители.
За разлика от изминалата, за новата учебна година сякаш е по-трудно да бъдем изненадани, но предизвикателствата остават, допълни шефът на РУО София-град.
За училищните ръководства остава отговорността да създадат свой модел на организация на образователния процес, който да гарантира изпълнението на учебния план, като се спазват всички препоръки за безопасност.
„Темпът се определя от учителя и от обстоятелствата, от възможностите на учениците.“
1320 деца, разпределени в 48 паралелки посрещат днес в едно от най-желаните училища не само в столицата – Софийската математическа гимназия.
Новоприетите – в пети и в осми са по 158, поясни директорът Антоан Тонев.
По думите му най-голямото предизвикателство сега е да бъдат запазени здравето и позитивизма, да властва здравия разум и динамиката и разнообразието във формите на обучение да са подчинени на самоусъвършенстването.
„Нищо не може да замени присъственото обучение, защото физическото общуването помага за възпитанието и социализацията, но можем бързо да превключим на дистанционно, онлайн, ако се наложи“, подчерта Антоан Тонев в разговор с Катя Василева.
Детският фестивал "Надежда" ще има своето първо издание в едноименния столичен квартал и ще зарадва малчуганите непосредствено преди първият учебен ден. Пред Общинския културен институт “Надежда“, до Метростанция “Хан Кубрат“, в събота (13 септември) от 15 часа и в неделя (14 септември) от 10 часа ще се проведе този своеобразен празник за..
Какво трябва да направят за своето здраве учениците преди началото на учебната година? Общопрактикуващите лекари извършват профилактични прегледи на учениците и предоставят данни за извършени задължителни имунизации за възрастта. Вече е факт дигитализацията на този процес. Информацията за здравословното състояние на детето (ръст, тегло, обиколка на..
Ново глобално проучване на Adecco Group показва, че компаниите по света продължават да възприемат изкуствения интелект (ИИ) като панацея за ускорена трансформация, но често прехвърлят тежестта върху своите служители. 66% от организациите очакват служителите сами проактивно да се адаптират към ИИ, а 32% изобщо не предлагат обучение за..
Българското образование има нужда от истинска реформа, а не от промени на парче , посочват в свое становище от Асоциация "Родители" . В предлаганите промени има редица притеснителни моменти – въвеждането на задължителен предмет "Добродетели и религии", ранното профилиране чрез прием в математически и природоматематически гимназии още..
Българското образование е изправено пред системна криза. Слабите училища са навсякъде, обхващат голям брой ученици и са с хронично лоши резултати . Все пак няколко училища успяват да повишат средния си резултат по БЕЛ с повече от една единица за последните три години. Това показва нов анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ),..
За един изключителен концерт, който ще се проведе днес, 12 септември, свързан с появата на дългоочакван албум “Малко след“ - съвместна продукция на Жлъч и Trombobby, съобщи Мартен Роберто. "Албумът го правим повече от две години и всъщност е една много сбъдната мечта за мен, предполагам и за Жлъч. Включва десет песни. Отначало идеята беше да..
"Спаси София" иска ул. "Цар Иван Шишман" да стане изцяло пешеходна зона и събират подписи за петиция. За два дни са събрали над 2000 подписа, днес продължават и на фестивала КвАРТал. "Когато имаш предизборна програма, трябва да спазваш обещанията. Ул. "Цар Иван Шишман" е наше предизборно обещание и е логично да започнем да го изпълняваме",..