Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посрещаме Деня на езиците с изцяло онлайн събития



“Тази година организираме изцяло онлайн събития за Деня на езиците”, казва Десислава Кръстева от Генерална дирекция “Писмени преводи” на Европейската комисия, по повод предстоящия Европейски ден на езиците, който традиционно се отбелязва на 26 септември, а тази година ще бъде обединен и с Международния ден на преводача, който пък се отбелязва на 30 септември.

Събитията са започнали още на 1 септември с онлайн играта “Открий превода”, която продължава до 28 септември. Целта на играта е да провокира мисленето на публиката в посока как работи един преводач.

До 2 октомври ще има поредица от 19 виртуални срещи, като отново темата ще бъде свързана с превода.

На 30 септември, когато отбелязваме Международния ден на преводача, Светослав Желев - директор на Националния център за книгата, ще направи обзор на преведените български книги през последните години и ще очертае тенденциите във възприемането на българската литература в чужбина, т.е. ще бъде представен един нов поглед към превода и работата на преводачите, обяснява Десислава Кръстева.



“Тази година възможността се отваря за всички, които искат да се доближат до различни култури и езици, обяснява Красимира Танчева от Британския съвет, които са сред организаторите на онлайн събитията за Деня на европейските езици.

“Виртуалните събития включват разходка до Скандинавските страни до Централна Европа, включително България. Подготвили сме много неща, които вярваме, че ще бъдат интересни, защото не са направени единствено, за да научите интересна дума, а през цялото време ще бъде забавно, ще има различни викторини”, допълва Красимира Танчева.

Повечето от събития ще бъдат провеждани на български език, но има и събития, които ще бъдат изцяло на чужд език.



"Гьоте институт" също ще се включи в инициативата Ден на европейските езици на 1 октомври от 16.00 часа. В продължение на един час ще бъде проведена директна онлайн комуникация с желаещите да изучават немски език и да се запознаят с методиката на института. Ще бъде проведена и викторина, както и интерактивна игра, представяща онлайн обучението, каза пред Радио София Ани Колева от културната институция.

Същевременно продължава подкрепата на "Гьоте институт" за учителите чрез програмата "Уча се да преподавам немски език". Тя осигурява подкрепа на младите преподаватели, които имат малък стаж или са завършили наскоро, по отношение на методиката и дидактиката на преподаване на езика, както и по отношение на практиката. Всеки модул, който те завършат в рамките на тази програма, трябва да бъде изпробван в рамките на един или два учебни часа в клас или в група. 

Ани Колева призова младите учители да посетят модулите от програмата "Уча се да преподавам немски език", които включват както обучение за използването на дигиталните технологии, така и за организиране и планиране на часовете и за изучаването на езика от тийнейджъри.



“Използвайки точно Деня на преводача решихме да направим презентация на тема: ”Превод на български език от различни варианти на португалския език”, т.е. ще има малко от бразилската му форма, африканските форми на езика и хората ще могат да видят как една и съща дума на български език в различните държави е различна на португалски език”, разказва Зорница Стойкова от Португалския културен и езиков център в София.

В презентацията, която ще бъде на 1 октомври от 18.00 ч., ще бъде включен юридически превод, поезия и литература, както и ежедневни изрази от различните държави, където се говори португалски език.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36