ХІV фестивал „Изкуството на барока“ ще се открие с концерт на ненадминатия майстор на блокфлейтата Ерик Босграаф на 6 октомври в 18:00 часа, в Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика“ (Ларгото), съобщиха за Радио София организаторите. Ще свирят още Зефира Вълова – цигулка, Сабина Йорданова – фагот и Алесандро Пиану – чембало ще изпълни произведения от Телеман, Фаш и Матеис.
След около седмица - на 14 октомври, трио в състав Анна Фусек - блокфлейта и цигулка, Джанлука Джеремия - лютня и Людовико Минази – виолончело, ще представи виртуозна италианска музика от 17 век.
Специален гост на концертите на 2 и 9 ноември ще бъде гръцкият цигулар и композитор Симос Папанас. Първият от двата концерта ще предложи на публиката произведения на Купрен и Муфат в изпълнение на Ева Зайчик - мецо сопран, Симос Папанас - цигулка, български и гръцки инструменталисти. Ще прозвучи и авторска творба на Папанас. Вторият концерт е посветен на 250-годишнината на Бетовен. Публиката ще чуе негови камерни творби, изпълнени отново от Симос Папанас и Зефира Вълова, а също и Василий Илисавский - хамерклавир, Давид Богорад - виола, Димос Гударулис и Алексис Караискакис - виолончело.
Фестивалната програма продължава на 18 ноември в 19:30 часа с „Барок за всички“, с произведения от Бах, Вивалди и др. На сцената ще бъде фестивалният ансамбъл, изявени инструменталисти от уъркшоп по старинна музика и талантливи деца-изпълнители.
За финал на тазгодишното издание на фестивалана 25 ноември в 19:30 часа немското бароково сопрано Гудрун Сидоние Отто, Снежина Куманова - мецо сопран, Георги Еленков - тенор, Валентин Ватев - бас, Николай Стойков - клавесин и ансамбъл Тутти Соли, под диригентството на проф. Виржиния Атанасова ще представят в сценичен вариант „Кантата за кафето“ от Й.С.Бах и част от „Галантните Индии“ на Ж.Ф.Рамо. Режисьор на концерт-спектакъла „Копнеж по екзотичното“ е Пламен Бейков, хореограф - Ангелина Гаврилова, сценичен дизайн - Пенка Казанджиева. Ще прозвучат и творби за облигатен клавесин и соло цигулка в изпълнение на Николай Стойков и Зефира Вълова. Концертът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата.
И тази година фестивалът предлага няколко образователни прояви.
На 8 октомври Ерик Босграаф ще проведе уъркшоп за изпълнение на духови инструменти. Уъркшоп за струнни и клавирни инструменти ще се състои на 15-17 октомври и на 9 ноември в читалище „Аура“.
На 27 и 28 ноември, съвместно с Къща-музей „Панчо Владигеров“, Гудрун Сидоние Отто ще проведе уъркшоп по барокова интерпретация за певци.
Събитието е част от Календара на културните събития на Столичната община.
Капацитетът на залите е ограничен до 50%. До събитията ще бъдат допускани само лица с маски и без грипоподобни симптоми.
"Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа. Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици, което ще се състои между 22 май и 3 октомври 2025. Мотото тази година е "Произведено в България". Ще бъдат отбелязани няколко значителни годишни, между които 175 години на първия български оркестър с наследник Симфониета Шумен, 150 г. Добри Христов, 125 г. Бончо..
Световноизвестният изпълнител Лу Бега ще има концерт в Казанлък в рамките на Празника на розата, съобщават от общинския пресцентър. Лу Бега е германски певец и артист, който през 1999 достига номер 1 в музикалните класации с песента "Mambo № 5". Той получава номинация за престижната награда "Грами" за изключителния си римейк на инструменталното парче..
Българското национално радио (БНР) обявява началото на новото издание на Конкурса за нова българска поп и рок музика "Пролет" . Тази година надпреварата отново ще премине в две категории - "Нова българска поп и рок музика" и "Евросоник". Всички участници могат да кандидатстват и в двете категории . За участие в "Нова българска поп и..
Вокална група " Радиодеца " с диригент Илина Тодорова ще представи концерт с песните Петър Ступел на 29 април , вторник, от 19:00 часа в Първо студио на БНР. Дни преди събитието се отбелязват 102 години от рождението на един от най-обичаните от поколения деца български композитор. На пианото ще е Марио Англеов , който ще придружи..
Очакваме първото гостуване у нас на голямата американска оперна звезда Джойс ДиДонато . На 31-и май ще бъде рециталът й "Кралицата" в партньорство с пианиста Крейг Тери в зала "България". С него ще завърши вторият сезон на поредицата “Съкровени гласове“, в която българската оперна дива Соня Йончева представя свои звездни колеги на..
"Обратно към корените“ на джаз-музиката ще поведе Биг бенда на БНР своята публиката на 24 април, четвъртък, от 19.00 часа в Първо студио на Радиото. За новото издание на една от най-обичаните поредици на Бенда диригентът Антони Дончев е подготвил програма с пиеси от репертоара на състава, създадени от емблематичните автори в различни периоди от..