Пандемията Covid-19 има "опустошително въздействие" върху службите за психично здраве в световен мащаб, заявиха от Световната здравна организация (СЗО). Проучване, проведено между юни и август, разкрива сериозни смущения в услугите в 93 държави, в резултат на пренебрегване на психичното здраве по време на корона кризата.
Докато 83% от анкетираните 130 държави са включили психичното здраве в своите планове за отговор на пандемията от коронавирус, само 17 на сто действително са определили пълното необходимо финансиране, се казва в съобщението.
„Това е забравен аспект на Covid-19“, заяви на виртуален брифинг Девора Кестел, директор на психичното здраве на СЗО, подчертавайки спешната нужда от увеличено финансиране.
Преди пандемията страните са харчели по-малко от 2% от националния си здравен бюджет за психично здраве и се борят да отговорят на търсенето, отбелязват от СЗО. Това търсене сега се е увеличило драстично поради пандемията.
"Лишението, изолацията, загубата на доходи и страхът предизвикват психично-здравни състояния или изострят съществуващите", се казва в изявлението на агенцията. „Много хора може да са изправени пред повишени нива на употреба на алкохол и наркотици, безсъние и безпокойство.“
Въпреки че всички региони на света са засегнати, страните с високи доходи са имали по-голяма възможност да поддържат предоставянето на услуги.
Оценките преди пандемията на коронавируса показват, че близо 1 трилиона долара икономическа производителност се губят годишно само от депресия и тревожност.
Проучванията обаче показват, че всеки долар, вложен в борбата срещу депресията и тревожността, има възвръщаемост от 5 долара.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...