Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нансен - изследователят, който прави революция при приключенците

Хавиер Качо
Снимка: Ани Петрова

На 8 октомври от 18.30 часа в конферентната зала в Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски" Българският антарктически институт и издателство "Вакон" ще представят книгата "Нансен. Полярният изследовател, който искаше да промени света".

Книгата, посветена на 90 години от смъртта на Фритьоф Нансен, е написана от Хавиер Качо - испански учен, полярник и писател. Участник е в шест испански антарктически експедиции, а през 2020 г. е част от 28-ата българска експедиция до Ледения континент, съобщават организаторите.

“Нансен не е просто изследовател, той е нещо повече. Той прави революция при приключенците, но той е много повече. Той е човек, чието най-голямо качество е човечността”, казва Хавиер Качо пред Радио София.

Самият писател и изследовател се озовава в ледената пустош, за да изследва озоновата дупка, но “Антарктика ме омагьоса. След това се върнах още два пъти, продължавайки проучванията си”, казва той. 

Идеалист и мечтател, като изследовател Фритьоф Нансен (1861-1930) е направил революция в техниката на полярните плавания и с постиженията си е станал безспорен авторитет, към когото всички са се обръщали за съвет. В областта на науката той се откроява със своите изследвания в зоологията и има значителен принос в неврологията, а е бил и голям специалист по океанография.

През далечната 1888 г. Нансен е изправен пред предизвикателството да премине Гренландия за първи път и се сдобива със слава, след като достига рекордна за времето си географска ширина на север - по време на експедиция с кораба "Фрам" до Северния полюс - между 1893 и 1896 г.

Неговата смелост като изследовател, високият му интелект и почтеността му, го превръщат в една от най-възхитителните фигури в норвежката история, както и един от най-известните полярни изследователи в световната история.

След Първата световна война Нансен е назначен за върховен комисар към ОН за бежанците, където помага на милиони руски и арменски бежанци. Неговите комитети подкрепят и завръщането на българите от Западна Тракия, депортирани от егейските острови по време на Гръцко-турската война /1919-1922/.

За своите заслуги получава Нобелова награда за мир през 1922 г. Фритьоф Нансен умира на 13 май 1930 г. в градчето Люсакар, недалеч от Осло, на 68-годишна възраст. През целия си живот той твърдо е вярвал, че "животът няма смисъл, ако не е в услуга на другите".

Чуйте разговора на Елмира Джома в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 15.04.25: Добре сме с кохезията в ЕС, ама още догонваме

На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..

публикувано на 15.04.25 в 18:40

Кампания на ЧСИ срещу задлъжняване на млади потребители

В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..

публикувано на 15.04.25 в 16:25
Изложба с картини на Васил Стоилов

Изложба на художника Васил Стоилов с акцент към родното изкуство

В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов.  За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..

публикувано на 15.04.25 в 15:35

Какво трябва да знаем и правим с въвеждане на електронната трудова книжка?

От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..

публикувано на 15.04.25 в 15:17

Засякоха шофьор с 201 км/ч на Северната тангента в София

Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..

публикувано на 15.04.25 в 14:47

Министерството на финансите и БНБ: България е готова за еврозоната

"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..

публикувано на 15.04.25 в 14:20