Не само климатичните промени, но и пандемията от Covid-19 налагат нова визия за озеленяване и общи действия на държавата и общините в тази насока. “Зелените” градове са щастливи градове, защото хората в тях са с висок стандарт на живот, каза пред Радио София председателят на Асоциацията Татяна Бояджиева. Нашето човешко присъствие на планетата трябва да бъде обвързано с това да посадим повече растения, за да подарим на себе си и на децата си повече чист въздух.
Коментирайки посоката на развитие на нашата столица като "зелен" град, тя изтъкна, че София е много красив град, но има нужда от още пешеходни зони. Затова и мечтата й е да има още такива пространства около Ларгото и Орлов мост например, които да се превърнат в приятни места за разходки и обмяна на различни идеи.
Ландшафтният архитект посочи, че пандемията е нанесла сериозни щети и върху производството на декоративни растения, защото се разрази през пролетта, когато се произвеждат много растения. Същевременно тя отчете подкрепата на посолството на Нидерландия за реализиране на идеите за устойчивост на градовете и кръгова икономика. Често пъти то играе ролята и на мост между Асоциацията на производителите на декоративни растения и различни държавни институции.
През 2022 година в Нидерландия ще се проведе Световното изложение и градински фестивал “Флориаде”, което ще представи новите тенденции в ландшафтната архитектура, реализирани под формата на цял град с кръгова икономика, цикличност, енергоспестяване и много зелени площи - за игра, каране на велосипеди, градско земеделие и електромобили, анонсира още Татяна Бояджиева.
Повече за онлайн конференцията "Зелени градове за устойчива Европа 2020", посоката на развитие на градската среда и голямото международно изложение "Флориаде" - чуйте в интервюто на Гергана Пейкова с Татяна Бояджиева.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..