Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мнение на психолога

Мина Енева: Директното общуване помага за здравето на детето и изграждането му като личност

| обновено на 08.10.20 в 15:48
Мина Енева  Снимка: Ани Петрова

Компютърът не се отразява добре на детския мозък и зрение, на концентрацията, на детската психика и поведение. Няма родител или специалист, които да препоръчват изолация на детето с компютъра.

Децата се развиват в социална среда, през играта, чрез взаимоотношенията. Така те се подготвят за света на възрастните.

Директният контакт е важен за всеки човек, а за детето – още повече. Така те стабилизират емоционалното си състояние, научават своята роля и значимост, адаптират се по-лесно, изграждат се като личности.

Това подчерта пред Радио София психологът Мина Енева в коментара си към спора за присъствено и дистанционно обучение. Тя е майка на три деца, едното от които с аутизъм. Създател е на дневен център за деца и младежи с увреждания "Тацитус", както и на защитено жилище "Св. Рафаил".

Според последно оповестения алгоритъм за действие на учебните заведения в условията на Covid-19 всяко училище трябва да премине в неприсъствена форма на обучение, ако 15% от учениците в него отсъстват по медицински причини, като от значение е и епидемичната обстановка в населеното място. Ако пък в паралелка не присъстват една пета (20%) от децата заради болест, то тогава към електронни уроци преминава само даденият клас.

„Повечето деца имат нужда някой да ги подтиква да внимават, да учат, да разбират това, което им се преподава Липсата на емоционална връзка между детето и учителя или с другите деца се отразява неблагоприятно“, смята Мина Енева.

По думите й всяко дете има нужда от въздух, слънце, пространство, от физическа активност и игри.

Психичната травма създава условия за физическо заболяване. Когато нервната система е напрегната, стресираният човек е по-уязвим за вирусни, автоимунни, ракови и други заболявания.

Най-добре е човек да запази спокойствие и да спазва правилата.

Да бъдем разумни, крайностите никога не са за предпочитане, допълва психологът.

Чуйте разговора на Катя Василева с Мина Енева.
Анкетата по темата е на Мария Илиева.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.11.24: Седмият неуспешен опит за избор на председател на НС разтърси коалицията ПП-ДБ

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..

публикувано на 28.11.24 в 19:05

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36