Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Румен Стоилов:

Ако пациент с артрит се обърне навреме към специалист, ще има добро качество на живот

| обновено на 12.10.20 в 15:47

Снимка: curearthritis.org

Една от най-важните задачи на всеки пациент е да се обърне към лекар навреме. Това с особена сила важи за хората със склонност или прояви на артритни, ставни заболявания. Това акцентира пред Радио София проф. д-р Румен Стоилов от най-голямата Клиника по ревматология в България, тази в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, председател на Българското дружество по ревматология.

Артритът се характеризира с болки, затопляне, евентуално зачервяване, скованост. Ревматоидният артрит е най-често срещаното ставно страдание. То има два възрастови пика – 20-40 години и след 55-60. Има и артритни варианти, характерни за по-млада възраст.

Съществуват фактори, които не са причина, но допринасят болестта да се изяви, допълни проф. Стоилов. Такива са генетично детерминирани имунни промени, стресът, тютюнопушенето.

При наследствеността обаче обусловеността е полигенна, не е въпрос на дефект само на един ген.

Всички най-нови технологии и лекарствени продукти в борбата с артритните заболявания се използват и у нас, подчерта специалистът.
„Лечението е скъпо и е хубаво, че НЗОК заплаща напълно медикаментите. Лошото е, че пациентите се обръщат към специалист със закъснение. Ако това стане навреме, предпише се правилно лечение и то се изпълнява, пациентът ще е в пълна ремисия, ще се чувства здрав и ще има добро качество на живот.“

С лекарства може да се потисне възпалението, болката, но в тази насока допълнително може да се помогне с физическа активност и упражнения, предписани от кинезитерапевти или йога например, допълни специалистът.

12 октомври е Международен ден за борба с артрита

Ревматичните и мускулно-скелетни заболявания засягат хора от всички възрасти и включват повече от 200 различни състояния. Те са сред основните причини за неработоспособността на населението и ежедневно водят до отсъствието на 1 млн. европейци от работа и няколко милиона души повече в световен мащаб, с което се обясняват значителни производствени загуби за компаниите и обществото. Въпреки, че някои от мускулно-скелетните заболявания са за цял живот и прогресират във времето, много от тях могат да бъдат ефективно контролирани чрез ранна диагностика.

ВИЖТЕ ОЩЕ
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15