Кариерното развитие е продължителен процес на учене, себепознание, проучване на възможности, определяне на цели и вземане на решения. Не е достатъчно само да вземеш диплома. Днес вече се поставя акцент върху ученето през целия живот
Това отбеляза пред Радио София Теодора Добрева от „Кариер Шоу“.
И посъветва младите хора отрано – още в училище, да се ориентират в коя сфера ще учат и работят.
Вече не се гледа с „лошо око“ смяната на работното място, както е било едно време. Под добра кариера не е задължително да се разбира цял живот полагане на труд в едно предприятие.
Новият кариерен път е свързан с осъзнаване на собствения потенциал и развитието му. Не на последно място – извличане на ползите, които той предоставя.
Важна е мотивацията на работника и служителя и именно във връзка с нея много работодатели се стремят да задържат добрите си кадри с допълнителна квалификация, спортни и социални политики. Това е причина за хора от други сектори да се преориентират, например към ИТ сферата.
Забелязва се тенденция хората да променят професията си след 5-6 години, допълни Добрева. Това е особено характерно за младите. Родените след 2000 г. обикновено търсят смисъл, какъвто работата не им предлага.
В България има много добри университети с качествено обучение и практическа насоченост. Важното е изборът на кариерна сфера да се извърши още в училище.
Във всяка сфера началната заплата е различна и човек трябва психически да се подготви. Да се гледа на първите 2 години като инвестиция, а не като период, в който може да се изисква и задължително да се получава висока заплата.
Чуйте още по темата от разговора на Данаил Конов с Теодора Добрева от „Кариер Шоу“.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..
"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..
Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..