Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството - противоотрова срещу "тихия убиец" в наши дни

Снимка: https://pixabay.com/

Достатъчно е да превърнете в хоби любовта към изкуството и да отделяте на това хоби поне два часа седмично, за да бъдете щастливи. Това е заключението на специалистите, които се борят с високите нива на стреса при работещия човек. 

Ненапразно се смята, че стресът е съвременният тих убиец. Постоянното повишаване на стресовите хормони изпраща сигнали до мозъка, в резултат на което се променят хранителните навици, а това на свой ред води до промяна на нашата физиология. В състояние на стрес не можем ефективно да храносмиламе и усвояваме хранителните вещества. Може да се стигне до нарушена перисталтика или синдром на раздразненото черво.

Именно затова душата ни се нуждае от практики, от занимания, които да противодействат на всекидневния стрес. Ето защо изкуството се явява като една друга реалност и докосвайки се до него ние получаваме емоционална наслада и ни разтоварва. То повишава нивото на щастие, удовлетворение и самочувствие и намалява нивото на стреса и усещането за социална изолация.

Още за това как изкуството влияе на нашето ежедневие и как се отразява на психическото ни здраве - чуйте от в интервюто на Петя Зунгорлиева с експерта по здравословен живот Яна Данаилова. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампания на ЧСИ срещу задлъжняване на млади потребители

В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..

публикувано на 15.04.25 в 16:25
Изложба с картини на Васил Стоилов

Изложба на художника Васил Стоилов с акцент към родното изкуство

В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов.  За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..

публикувано на 15.04.25 в 15:35

Какво трябва да знаем и правим с въвеждане на електронната трудова книжка?

От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..

публикувано на 15.04.25 в 15:17

Засякоха шофьор с 201 км/ч на Северната тангента в София

Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..

публикувано на 15.04.25 в 14:47

Министерството на финансите и БНБ: България е готова за еврозоната

"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..

публикувано на 15.04.25 в 14:20
Божидара Цонева

"Танцът и социалната промяна" във фокуса на третото Международно биенале на Микротанца

На 17 април ще се проведе третото Международно биенале на Микротанца 2025. Темата на тазгодишното издание е "Танцът и социалната промяна“. В рамките на един ден ще бъдат показани 6 танцови миниатюри от артисти от целия свят, с максимална дължина от 15 минути. Целта на фестивала е да използва формата на микротанца, кратките и интензивни..

публикувано на 15.04.25 в 13:59