Въздействието на социалните мрежи върху хората може да се сравни с хазарта. Само че в интернет се изпозва изкуствен интелект. Целта е една – да ни направи зависими.
Това обясни в сутрешния блок на Радио София психологът Анна Тодорова.
„Хубавото е, че не всички мозъци са предразположени към зависимости. Хората, които могат да се контролират, могат да си доставят кратко удоволствие, да им стане готино. Но фейсбук алгоритъмът е най-стар и знае колко точно информация да сервира при всяко рефрешване, за да останеш „закачен“.
Всеки лайк за един тийнейджър е като да спечелиш 20 стотинки на ротативката. Това е според отчитане на отделения допамин (невротрансмитер, който предава сигналите на тялото към мозъка, наричат го хормон на зависимостите).“
Не е доказана пряка връзка, но след разпространението на социалните медии опитите за самоубийство на момичета между 10 и 14 години са се увеличили с 30 процента.
Социалните медии поднасят различно шоу на всеки потребител взависимост от неговите навици и интереси, подчертава Анна Тодорова. И обяснява:
„Биологично ни е заложено да бъдем харесвани. Но не от целия свят. Най-вече от хората около нас.
И когато дете види в социалните мрежи коментари под снимката му, това може да се отрази на психиката му.“
По думите на психологът най-важното е човек да усети, ако започне „да залита“ и да прекелява с престоя си в социалните мрежи.
Чуйте разговора на Александра Илиева и Мартен Роберто с Анна Тодорова.
Още от древни времена обществото има нужда от комуникации. Днес социалната мрежа е най-яркият изразител на тази нужда. Най-популярните мрежи сега са безплатни, но това означава, че някой трябва да плаща за тяхното използване, дори те да улесняват нашия..
Собственикът на PR компания Радослав Бимбалов продължава темата с позицията, че социалните мрежи са сила, а всяка сила крие своите опасности. Популярните социални платформи с течение на годините се промениха значително и станаха много комерсиални...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере..
Академия за първа помощ или как да оказваме първа помощ? С нас по темата е д-р Витан Витанов: "Курсовете са в различни направления. Спираме се на всички техники за сърдечен масаж, кръвоспиране, задавяне. Има и надграждане, вкл. само за родители. За..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение..
Изгубени в “Кварталът на писателите” е вълнуващо градско приключение, което ще те пренесе в сърцето на литературната история на град София. Създадена в партньорство между “Вътрешен глас" и "Бохемска София", тази градска игра предлага незабравима..
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт през тази седмица. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралите от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има..