Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шефове и техните проекции в киното

Снимка: архив

На 16 октомври по традиция се отбелязва Международният ден на шефа. Персонажът на началника е главен герой в редица култови филмови продукции и въз основа на тях могат да се дефинират няколко типажа проблематични началници.

На първо място е началникът-нарцисист. Той е най-добре обрисуван в "Дяволът носи Прада". Този тип шефове се смятат за истински легенди в професията си и не страдат от липса на самочувствие. Те винаги искат да демонстрират какво са постигнали на професионално равнище, с което да компенсират неуспехите си в други сфери на живота. С този тип шефове изходът е един - дори когато той възлага работа, която човек не иска или не може да свърши, шефът-нарцисист трябва да бъде уверяван, че работата върви напред с пълна пара.

На второ място е началникът-тиранин, въплътен от мафиотския бос в "Кръстникът". Най-добрата стратегия за справяне с него е да му се покаже колко се цени у него това, че той държи всичко под контрол и че винаги е прав.

На трето място е началникът с комплекс, че е бог или по-точно дявол. Тук решението е да се поддържат формални отношения с него, да не се дава воля на емоциите пред него, а ако това не може да се постигне, човек или напуска фирмата, или прави възможното да се озове на позиция, на която сам да си е началник.

На четвърто място е началникът-родител, като персонажа на Джуди Денч в сагата за Джеймс Бонд. При него професионалните отношения прерастват едва ли не в семейни. В този случай обикновено по-възрастен шеф започва да изпитва симпатии към по-млад и перспективен сътрудник. Ако човек не иска да се стига до сцени с такъв началник, то трябва да се стреми да избягва пристъпването на личните граници в отношенията си с него и неговата свръхопека.

На пето място е началникът-социопат, като "Доктор Хаус". Той игнорира социалните норми, агресивен е, неспособен е на привързаност, циник е, може и да е гениален, но в отношенията с него човек трябва да мисли на първо място за собствената си психика, а после и за физическата си безопасност.

Не бива да се забравя и шефът със синдром за всеобщ любимец, като този от филма "Какво искат жените". Той иска да се хареса на всеки. За него е важно да го обожават. Препоръката тук е, че ако човек не иска такъв шеф да се самоутвърждава на негов гръб, то той трябва да стои по-далеч от него и да не престъпва границата на лекия флирт.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

обновено на 29.06.24 в 16:55
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49

Същността на К-попа е във връзката на музикантите с феновете

Посолството на Република Корея в България съвмесно с медийната група „Seoul Shinmun“ организират 2024 K-POP COVER DANCE FESTIVAL  на 29-ти юни от 19:00 във Воения клуб в София.  Представят ни го Мун Чанг-хо - продуцент от Сеул Шинмун и основател на фестивала,  Даниел Сергилов, член на Токсик,  София Елефтериу, Посолство на Република Корея :..

публикувано на 29.06.24 в 11:27