Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години

Адв. Деян Драгиев
Снимка: БНР-Радио София

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца.

Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции.

От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите лица, изпаднали в невъзможност да изплащат задълженията си.

Въпреки че дава възможност за освобождаване от задължения, законът не е панацея и има определени условия и ограничения, които трябва да бъдат спазени.

"Доколко Законът ще е работещ в реалността ще разберем няколко години след като започнем да го прилагаме", изтъкна пред БНР-Радио София адв. Деян Драгиев, доктор по право от Университета на Хамбург, член на колегии на международни арбитражни институции в Европа, Близкия изток и Азия.

Той припомни, че от края на коронавирусната епидемия се говори по тази тема и че България е единствената страна без такъв закон.

"Тази норма е доста различна от уредбата при търговските дружества – подчерта адвокатът. – Докато при фирмите фалитът води до разпродажба на активи, при физическо лице се цели не толкова разпродажба, колкото да се намери начин то да продължи своето участие в гражданския оборот, в нормалните отношенията с трети лица.

Законът предвижда, че това лице да не е вземало задължения, несъобразени с неговите възможности. А поведението му трябва да е съобразено с добрите нрави. Дали длъжникът е добросъвестен, се преценява от съда."

По думите на адв. Драгиев законът за фалит при търговските дружества се прилага вече десетки години и все още се тълкуват различни понятия. Така ще бъде и с този закон.

"Не можем напълно да затворим вратата за злоупотреба" – допълни експертът. Проблемът не е, че се налага праг, а че той не обхваща длъжници, които биха имали нужда от този инструмент (длъжници по т.нар. бързи кредити), допълни Драгиев.

Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

17-годишен остава в ареста заради побой в столичния кв. "Стрелбище"

Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..

публикувано на 08.07.25 в 18:26
Димитър Николов

Добри новини от Бургас за артистични младежи и за хора с деменция

До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..

публикувано на 08.07.25 в 18:06
Снимка: climatebook.gr/Климатека

BG Alert трябва да предупреждава за горещи вълни! Те са природно бедствие

България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова   - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..

публикувано на 08.07.25 в 16:50

Как са изглеждали средновековните настолни игри?

Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..

публикувано на 08.07.25 в 15:29

Скулпторът Александра Попова: Металът има характер

Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..

публикувано на 08.07.25 в 14:45
Повечето общински жилища са в панелки, строени преди години

Столичната община не е брокер. Общинските жилища трябва да са инструмент за социална политика

След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли ,  председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..

публикувано на 08.07.25 в 14:35
Мария Найденова-Абрашева и Петър Найденов - създатели на

Музикалният фестивал "Алегра" ще се открие на 10 юли в София

Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..

публикувано на 08.07.25 в 14:32