По думите му кризата има своето отражение и върху бранша. “Данните за общата строителна активност за първото полугодие на 2020 г. спрямо същия период на предходната година сочат спад от 3.9% на строителната продукция. Сградното строителство отчита спад от 5.7%. Инженерното строителство – спад от 1.2%. Издадените разрешения за строеж на нови сгради са 4584, като това е намаление с близо 12.1% спрямо същия период на миналата година”. КСБ работи за консолидацията на бранша и търси общи позиции с другите браншови организации. Създаването на Консултативен съвет е плод на тази дейност.
По-рано през деня беше открита и фотографска изложба “Виж София - заедно строим за хората” в Галерия на открито на Моста на влюбените при НДК от столичния кмет Йорданка Фандъкова и председателят на Управителния съвет на Камарата на строителите в България инж. Илиян Терзиев.
През миналата седмица в сградата на Съюза на архитектите в България се проведе работна среща на всички браншови организации в сектор „Строителство“. Домакин на събитието бе проф. д-р арх. Тодор Булев, председател на УС на САБ. “На тази среща единодушно взехме решение за създаването на Консултативен съвет от представители на всички организации, който да обсъжда и да дава предложения по актуалните за бранша теми. Според мен със създаването на съвета ние показваме, че браншът има единна позиция и може да се обедини”, казва инж. Илиян Терзиев.
На срещата е разисквана Концепцията за прилагане на алтернативни подходи за регулиране на основни икономически сектори, насочена към разширяване на използването на различни подходи при регулиране на определени професии и икономически дейности. Тъй като в концепцията има фактически грешки в констативната част, Консултативният съвет е подготвил декларация, в която е изложена общата позиция на браншовите организации в сектор „Строителство“, и тя ще бъде внесена в Министерския съвет и МРРБ.
Друга тема, която обединява бранша, е наложителната сериозна промяна на ЗУТ, като сред възможните варианти, които са обсъждани, е разделянето му на два закона. КСБ подкрепя амбицията на Европейската комисия за удвояване на сегашния процент на обновяване на сградния фонд в цяла Европа. След изказването на председателя на ЕК Камарата излезе и със специална декларация в подкрепа на „Вълната на саниране“.
Според инж. Илиян Терзиев трябва да се предложи изцяло нов и цялостен подход към въвеждането на енергийно ефективни решения, които да обхващат целостта на сградите, конструктивната част и, разбира се, да се интегрират възобновяеми енергийни източници, иновативни строителни материали и др.
Същевременно Камарата на строителите в България подкрепя напълно намерението на българското правителство и ЕК да се обърне специално внимание и да се насочи финансов ресурс към обществени сгради, училища, болници, читалища, социални сгради и много други. В сектора върви и цифровизацията, която е неизбежна. “Работим много сериозно в тази посока. В Камарата е създадена работна група в това направление. Търсим добрият опит за внедряване на БИМ технологиите. Дигитализацията ще е един от основните приоритети, по който ще работи Камарата през следващите няколко години”, коментира инж. Илиян Терзиев.
Относно кадровия проблем, инж. Терзиев коментира, че “никой не може да подготви по-добре кадри за нашия бранш от самия бранш. Затова искаме КСБ да може бъде директен бенефициент по европейските програми, касаещи обучението, квалификацията и преквалификацията. Имаме идея за създаване по немски модел на няколко обучителни центъра със сгради, общежития и лаборатории, в които да подготвяме нужните ни кадри”.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..
Техническият университет в София организира тридневен форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен. За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..