На същия този площад точно преди година сътворяват друго приключение с 3D елементи, което дава възможност за завръщане в миналото, съживявайки римските колони на антична Пауталия. Като добавим няколкото километра гайтани, изрисувани край река Банщица, дъждовникът, който“изкачва стълбите“ към Хисарлъка и мозайката на кръстовището в края на града в посока Гюешево, което представлява компас и пожелава „добър път“ или посреща с „добре дошъл“ всеки посетител на Кюстендил, ще добием картина за ритъма на живот на Евгени Серафимов. И това без да споменаваме големия проект с плаващите картини на Майстора, който беше един от гвоздеите на програмата на Пловдив като столица на културата – и той плод на мечтите на кюстендилския художник и учител по рисуване, който сега има идея за „street изкуство, съвременно, младежко, свързано с уличната култура, с бийтбокса, с рисуването на свободните underground артисти“.
Междувременно обаче Евгени Серафимов реставрира стенописи в черквата „Свети Димитър“, преподава в най-старото училище в Кюстендил (само преди дни в негов час гостува Теодор Ушев, също кюстендилец), рисува коктейли (да, съвсем сериозно) и открива нова изложба с Новите майстори. „Ние всъщност имаме три готови експозиции, които тази своенравна 2020 ревниво запази за друго време – казва той, - но дойде време за една от тях“. Става дума за голям проект на българка (кюстендилка, разбира се), която живее във Франция, но иска да върне славата на града като туристическа дестинация, а и меценатството й е присърце. По нейна поръчка Евгени и учениците му създават 15 големи експериментално-авангардни картини, „почти абстрактни, на които обаче изплуват едни бели очертания на съзвездия и рисуват античните образи, които стоят зад всяка история“.Според него, това си е бил един сериозен „action painting”,защото техниките, с които предават целия този космос, са ново предизвикателство за всички тях.
„Нарисувай ми Вселена“ се открива на 24 октомври в 16 часа заедно с един голям стенопис, дело на един вече пораснал "нов майстор", който вече има самостоятелни проекти.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..