Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чавдар Николов:

Свободата да нарисуваш всеки проблем идва с цивилизационно натрупване

Чавдар Николов
Снимка: БГНЕС

Една карикатура на френското сатирично издание ”Шарли ебдо”, която пародира турския президент Реджеп Ердоган, отново разбуни духовете в целия свят. Карикатурата е, меко казано, провокативна и предизвика гневен отзвук в Турция. Ердоган призова сънародниците си да бойкотират френските стоки заради спора с Еманюел Макрон за отношението към мюсюлманите и исляма. През последните дни зачестиха и призивите за бойкот на френски стоки в социалните мрежи в мюсюлманския свят.

Има някаква граница в карикатурите, която всеки сам определя, в зависимост от своето възпитание и култура, своите знания за света и най-вече за цивилизационния избор. Аз съм виждал неща в “Шарли ебдо”, които не бих нарисувал, заяви пред Радио София карикатуристът Чавдар Николов.

В България се налага едно третиране на карикатурата, което не е израз на собствена воля, на собствено мислене и отношение към процесите в обществото, а винаги трябва да бъде “нещо платено", посочи карикатуристът. Трудно могат да се обяснят петвековни културни процеси за един или пет дни. В Ренесанса човек става основна илюстрация на библейски сюжети със своите кусури и тяло. След това се минава през Просвещението, където философите понякога много остро отричат църквата и нейната роля в обществото. Това цивилизационно натрупване следва и свободното третиране на всякакъв проблем в обществото и свободата да го нарисуваш. Дори французите казват: “Ние сме свободни да богохулстваме”.

Карикатуристите допълват природата, както е казано в една формулировка още в края на Ренесанса. Ние показваме, че човекът не може да се равни с Бог и той има своите кривици. Така че карикатуристите го държат здраво завързан за земята. Не виждам защо някой трябва да се сърди на карикатурата. Правят го неразбиращи и хора с уклон към диктаторство, изтъкна Чавдар Николов. 

Чуйте цялото интервю на Константин Лавсов с Чавдар Николов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: den.fm

Какво разказват "Документалистите" под заглавието "Пиявици и рози"?

Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..

публикувано на 28.07.25 в 11:13

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00