Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карантината увеличи с около 30% осиновяванията на кучета

| обновено на 30.10.20 в 09:29
Снимка: Бандата на 1500-те

Всички приюти за животни в САЩ са изпразнени по време на пандемията, защото хората са видели карантината и дългия престой вкъщи като подходящия момент най-накрая да сбъднат мечтата си да имат домашен любимец.

Но какво ще се случи след като се върнем към нормалното си ежедневие? Ще има ли бум на изоставени домашни любимци?

„Ако погледнем данните за приютите на „Екоравновесие“, ще отчетем около 1/3 повече осиновявания на кучета тази година в сравнение с 2019-а. Но не можем да говорим за празни приюти в България", съобщи пред Радио София Росалин Шмих. Тя е съосновател на Бандата на 1500-те, организация, която от 4 години провежда разходките на кучетата от общинските приюти в София с доброволци.

Благодарение на разходките, кучетата в приюта могат да се социализират и да намерят партньора си – своя човек, както казва Росалин. Разходките се случват всяка седмица – петък, събота и неделя, като всеки ден са в един от 3-те големи приюта в София - Слатина, Сеславци и Горни Богров.

Шмих подчерта, че преди да се пристъпи към осиновяване, човек трябва да си даде ясна сметка дали ще има достатъчно време – за разходки, например, както и дали през следващите години ще му се наложи да пътува на места, където няма да може да вземе и 4-кракия приятел. Мотивацията може да е най-различна, но решението не бива да бъде спонтанно, а добре обмислено.

Хората по време на карантината са повече време вкъщи, но трябва да обучават кучето си и на самостоятелност, за да не възникне проблем след края на епидемията, посъветва тя.

Чуйте разговора на Александра Илиева с Росалин Шмих.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Симеон Стоянов: Едно от големите предизвикателства пред "умните градове" е събирането на данни

Тази вечер (14 октовмри), от 18.30 часа, в зала "Джон Атанасов“ на София Тех Парк ще се проведе шестото издание на Tech Park Talks, този път на тема Smart Cities: The Future of Us – Where Technology Meets Humanity ("Умни градове: Нашето бъдеще – където технологиите срещат човечността“). Събитието се организира от София Тех Парк, в партньорство с..

публикувано на 14.10.25 в 16:43
Димитър Кенаров

Димитър Кенаров с нова поетична книга "Разораните градини на любовта"

Литературни пътешествия ни срещат и събират с Димитър Кенаров и неговата поетична книга “Разораните градини на любовта“. Той дълго мисли върху заглавието, консултира се и с приятели. “Градината е един много класически топус в поезията, изобщо в литературата и културата, ако тръгнем от райската градина насам. Всъщност реших, че..

публикувано на 14.10.25 в 16:03

Симулационна работилница за студенти за устойчиви и зелени модели на поведение

Работилница за студенти, на която да представят своите иновативни и най-вече устойчиви решения за града, а и света, в който живеем, се проведе днес в Стопанския факултет на Софийския университет. Събитието е част от проект на фондация "Каузи“ насочен именно към намаляването на въглеродния ни отпечатък, следването на екологични практики и активно..

публикувано на 14.10.25 в 15:47

Международният фестивал "Не сте сами" събира за срещи и дискусии артисти и културни дейци

Международният фестивал "Не сте сами" (You Are Not Alone) ще се проведе между 16 октомври и 16 ноември в РЦСИ "Топлоцентрала". Фестивалът празнува хореографията и меката съпротива, със селекция от танцови представления, срещи и дискусии между артисти и културни дейци, поканени за съвместно мислене, сънуване и въобразяване. “В нашата сфера има..

публикувано на 14.10.25 в 15:41

Създадоха сайт, който показва къде има контейнери за отпадъци в София

Кризата с боклука в столичните райони "Красно село” и "Люлин” стана двигател за създаването на интерактивна карта - сайт, който показва къде има контейнери за отпадъци. Идеята е на 31-годишния Красимир Коцев, който е основател на компания за киберсигурност. Целта му е да помогне на живеещите в двата столични района в изхвърлянето на отпадъците...

публикувано на 14.10.25 в 14:53
Ралица Мерджанова и Александър Чобанов

Вторият български мюзикъл "Тайната на музиката" разказва емоционална история от 90-те

“Музиката изразява това, което не може да бъде казано с думи и онова, което не може да остане недоизказано“ – Виктор Юго. Вълнуваща оригинална музика на живо и изключително силна емоционална история за българския преход от 90-те години на ХХ век се вплитат в предстоящия български мюзикъл "Тайната на музиката" , с премиера на 18..

публикувано на 14.10.25 в 14:24

Aрестуваха перничанин за побой над майка си

27- годишен перничанин, който на 23 септември нападна и би без причина възрастен мъж, е отново в ареста. Вчера той е нанесъл побой на собствената си майка, причинявайки ѝ телесна повреда в условията на домашно насилие. След подаден сигнал на тел. 112 познатият на полицията мъж бил задържан за до 24 часа с полицейска мярка. Младежът е..

публикувано на 14.10.25 в 12:57