Елисавета Станчева, която е изкуствовед (по любов, както сама поясни, иначе работи в сферата на... усвояването на космоса) ни разказва за уникалната в много отношения изложба, която ни представя големия майстор на шаржа и карикатурата Теню Пиндарев като живописец. Тя се открива на 3 ноември и ще продължи до края на месеца в галерия "Лоран".
Теню Пиндарев е роден в един от градовете с най-много художници у нас - Казанлък. Негов учител по рисуване, а и по хумор на даден етап, е бил Чудомир.Завършил е живопис в Художествената академия при Илия Петров. Негови карикатури са показвани къде ли не - цяла Европа, Канада, САЩ...
Сега обаче можем да видим друга страна от неговото изкуство.
"Да се занимава с живопис е въпрос на естетическа потребност за Теню Пиндарев" - каза в студиото на Радио София Елисавета Станчева, - "включително и едно желание да декорира дома си, защото всички творби, които ще покажем идват оттам (и не са излиза досега) от неговия дом и неговото ателие. Гледайки ги, си мисля, че той ги е рисувал за удоволстие, рисувал ги е с удоволствие и местата, които те изобразяват, също са места, на които отиваме с удоволствие - Балчик, Созопол, българските планини". Оттук се ражда и заглавието на експозицията, покрай която Елисавета е прекарала доста време в Националната библиотека, както и в редакцията на вестник "Стършел", където е разговаряла с хора, които са познавали и работили с Теню Пиндарев. (Деликатен и винаги елегантен - така го описват те).
"Напоследък има толкова отменени удоволствия, но искрено се надявам хората да могат да видят тази изложба на един изключително дълголетен човек (Теню Пиндарев доживява до 91), който дори след 80-тата си година не спира и продължава да рисува, при това в различна от дотогавашната си посока" - разказва тя. Обяснява и много колоритно откъде идва фамилията на Теню Пиндарев - струва си да чуете целия разговор.
"Ние не се отчайваме и продължаваме, защото няма ли изложби, няма как да съществуваме" - казва пък Лаврен Петров, който прави толкова интересни проекти свързани с големи познати и не толкова познати имена, важни за родното изкуство.
Експозицията на Теню Пиндарев включва 30 платна, като не всички те ще бъдат изложени в галерия Лоран поради липса на достатъчно място, но всички ще бъдат достъпни онлайн.
"Всички сме зажадняли за позитивизъм и именно това струи от тази изложба, още от заглавието. Картините, които ще видите са създадени през 80-те и 90-те години на 20 век, от тях струи една изтънчена чувствителност И да добавя нещо любопитно - за някои от маслените платна запазихме оригиналните рамки, които Теню Пиндарев сам е украсявал и оцветявал" - разказва Лаврен Петров и кани всички да видят изложбата "Живопис за удоволствие" защото "взимаме всички мерки и ще бъдете на сигурно място; за да се насладите на нещо непоказвано досега и защото обичате българската култура, а тя сега има нужда от подкрепа".
В 13 часа в София на езерото в "Дружба" ще бъде официално отпразнуван Йордановден. Литийното шествие ще тръгне от храма "Свети Наум“ в 12 часа до езерото. От 11 до 14 часа движението по булевард "Кръстьо Пастухов" ще бъде ограничено заради церемонията по хвърляне на кръста, обясни изпълняващият длъжността кмет на район "Искър" Александър Иванов:..
Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската низина ще има мъгли, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Източна България до умерен юг-югозападен вятър, с който ще се затопля. Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места в Предбалкана малко по-високи, в..
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..