Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Симидчиев: Медицински мерки отстъпват пред мерки, съобразени с икономическата обстановка

Снимка: БГНЕС

“Когато броят на тестовете е висок и същевременно процентът на тестовете, които са положително също е висок, това означава, че не правим достатъчно тестове, тъй като обичайно, за да можем да контролираме добре ситуацията трябва около 10-15% от тестовете да са положителни, когато те нараснат повече, означава, че тестваме повече хора, които са с оплаквания и хора, които са контактни на такива с оплаквания, и затова броят на положителните тестове е висок”, казва пулмологът д-р Александър Симидчиев, член на Медицинския експертен съвет, който съветваше правителството в началото на кризата с коронавируса. 

По думите му, това, което е ясно в момента е, че епидемията е доста разраснала се. Тя е дифузно разпространена и много хора вече боледуват. Голяма част от тези, които имат оплаквания, вероятно са заразени с този вирус, тъй като в момента няма данни, че циркулира друг вирус.   

“Обстановката е напрегната, има много хора, които боледуват, нещо специално няма, освен че бройката болни се увеличи значително”, казва той.

Относно мерките, които са наложени и това, че много хора продължават да не носят маски, д-р Симидчиев заяви, че обществото е разделено в отношението си към противоепидемичните мерки - носенето на маски, дистанцирането и всички други мерки.

“Медицински мерки отстъпват малко по-назад от мерки, които са съобразени с икономическата обстановка, с нагласата на обществото и доста други фактори. За съжаление това можеше да работи, когато инфекцията беше на ниско ниво и не се разпространяваше толкова бързо, когато се разпространява по-бързо са необходими по-категорични противоепидемични мерки, стриктно спазване на нещата, които вече знаем, че трябва да се спазват, включително и някои допълнителни мерки, които би следвало да бъдат предприети.  

Едно от важните неща, които д-р Симидчиев предложи преди няколко дни е, за да се намали напрежението по взимане на решение кой, къде и как да бъде лекуван, да има по-ясни критерии за това какво да правят лекарите на предния фронт, т.е. кога, при какви условия трябва да се предприеме хоспитализация, кои пациенти са по-рискови и др.

Чуйте цялото интервю на Данаил Конов в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50