Въпреки обстановката на пандемия Виенската филхармония е на турне в Япония, съобщи пред Радио София маестро Найден Тодоров от Виена. Това е лъч оптимизъм, става с добрата воля на две правителства – австрийското и японското, които по този начин дават знак на целия свят, че животът трябва да продължи. Дори е осигурен специален скоростен влак само за оркестъра.
Пандемията отнема животи, но не бива да забравяме, че музиката, изкуството ни спасява от редица здравословни проблеми по отношение на човешката психика, подчерта диригентът и директор на Софийската филхармония.
Сезонът, който музикалната формация започва, е подготвян през последната година и половина. Дори „програмата за 2021 г. е 99% готова“.
Маестро Тодоров обясни, че част от основната публика на класическата музика – по-възрастните хора, се притеснява във времето на пандемия, но са открили нова, по-млада публика със свое виждане за музикалното изкуство.
Едно от добрите качества на Европа е, че тук държавата е основният меценат, изтъкна диригентът.
Той изреди акценти от програмата на Софийската филхармония и специално отбеляза, че преди концерта с филмова музика „La dolce vita“ от Нино Рота и Енио Мориконе (26 ноември), ще има представяне (с диригент Янош Аш) на „Реквием“ от Руджеро Леонкавало – произведение, което в света е изпълнявано само 3 пъти, а в България – никога.
Чуйте разговора на Лили Големинова с маестрото.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..