Както всяка година, и този ноември България се включва в световната инициатива Моември/Movember, която припомня значението на простатата за здравето и живота на мъжа.
„Наистина, ограничения за социални събития със струпване на хора, но не бива и няма да спрем да говорим за простата и рака – това сериозно, социално значимо заболяване при мъжа в напреднала възраст“, обясни пред Радио София урологът д-р Александър Боцевски.
„Въпреки че години наред провеждаме кампанията и информираме за профилактиката и важните прегледи, все още при нас идват мъже в напреднал стадия на рака, които не са ходили никога при уролог“, учудва се д-р Георги Георгиев, уролог от същата клиника.
Той допълни, че все по-често пациенти с такава диагноза стават мъже между 45 и 50 години, а проблемът очевидно става все по-сериозен.
„Ракът на простатната жлеза е лечим, когато е открит още докато е в органа, не се е разпространил и вън от него. Затова профилактичните прегледи са толкова важни.“
Ранните посещения при уролог са особено препоръчителни за хора с наследствена обремененост, които имат вече случаи за рак на простатата в рода си.
При откриване навреме, лечението може да бъде успешно. А най-ефективен метод срещу възникнал карцином е операцията, допълни д-р Георгиев.
Клиниката на двамата уролози този месец предоставя 1000 безплатни консултации и прегледа на простатната жлеза за преподаватели от българските университети, каза още д-р Боцевски. По думите му прегледът е бърз, но обстоен и включва консултация, PCA туморeн маркер, ехографско и други изследвания за търсене на патологии.
Чуйте разговора на Ива Дойчинова с д-р Боцевски и д-р Георгиев.
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..
Нов наръчник показва, че настолните игри, освен източник на забавление, могат да бъдат и ключ към приятелства, доверие и преодоляване на бариери. Проектът "BEYOND – Building Bridges: Empowering Youth, Nurturing Determination“, който е реализиран с подкрепата на програма Еразъм+, предлага конкретни решения за по-добра интеграция и психо-социална..
Документалният филм за Мими Николова “Синьо - Животът на Мими Николова“ имаше своята премиера. Филмът проследява живота на първата българска поп певица - изпълнителката на песента "Замълчи, замълчи“ от култовия български филм "Любимец 13“, изпълнителката на песента, превърнала се в химн на любовта “Когато луната изплува“. За филма разказа..
Областният управител на София - град Стефан Арсов очаква днес да се срещне с представители на Столичната община, за да получи ключовете и документацията от парк "Врана". Миналата седмица от парка бяха изтеглени екипите на общината. Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“ Областният управител заяви, че ще приеме..
От 15 юли в народния календар започнаха Горещниците – трите най-горещи дни през лятото. В тези дни обичаите повеляват хората да не ходят пеша, да не се изнася огън от къщата, да не се работи на нивата, защото ожънатите снопи се запалват от гръмотевици и светкавици, а жените не перат и не вършат къщна работа. Всеки един от дните е покровителстван от..