Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За “Големите загадки в световната история” обективно и без пикантни сензации

Снимка: Ciela
На книжния пазар вече може да се намери книгата “Големите загадки в световната история” под редакцията на Жан-Кристиан Птифис. В предговора към книгата Жан-Кристиан Птифис сравнява историята не със спокойна река и със слънчев хълм, а с път, който понякога лъкатуши из разни сенчести места, в които витаят измами и слухове, като фалшивите новини днес.

"Жан-Кристиан Птифис е учен. Това не е поредния тип, който е тръгнал да прави пари. Той е събрал много учени, които са напълно наясно с тезите си и те пишат това, което го има и трябва да бъде казано, без да тръгват в разни странни насоки, казва отговорният редактор на изданието Христо Блажев.  

"Книгата, която ние направихме има друга цел - да покаже, че това, което някои считат за тайна не е винаги вярно. Имаме нужните данни, просто те трябва да бъдат погледнати с по-умен поглед", допълва той.

Според него в изданието няма никаква сензационна нотка, въпреки че това не е в полза на популярността ѝ за вътрешния пазар. “Тази книга е рядък шанс да се погледне доста умно към област, за която се пишат невероятни глупости”, категоричен е Христо Блажев.

Книгата обхваща много широк диапазон от историята и включва факти от времето на викингите до Александър Македонски и неговата участ, вътре са и маите, Шекспир, Джак Изкормвача, руският император Александър I и още много други.

Повече за новото издание - чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нахлуващ хладен въздух ще направи юлските температурите приятни

Днес от северозапад в страната ще навлиза относително студен въздух. Отначало развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност ще има над западните и централните райони, а през втората половина на деня и над източните. На много места ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. Ще има условия и за градушки. Максималните температури ще бъдат..

публикувано на 29.07.25 в 07:15
Питбулите не бива да се пускат свободно. /Снимката е илюстративна

Столичен инспекторат: Предприети са мерки по сигнала за питбула в "Люлин 4"

След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в  "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..

публикувано на 28.07.25 в 18:07
Язовир „Искър“

Три приятни в жегите места, където има какво да правите (недалеч от София)

В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за  три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..

публикувано на 28.07.25 в 16:37
Д-р Надя Дзелепи и д-р Анна Кирова

Младите д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи от НКБ взеха с успех европейски изпит

Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..

публикувано на 28.07.25 в 15:35

Туристическият гаранционен фонд ще осигури сигурност за оператори и клиенти

След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..

публикувано на 28.07.25 в 14:45
Константин и Сана Драгови

Шри Шри Рави Шанкар ще потопи 8000 българи в "Блаженство сред хаoса"

Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..

публикувано на 28.07.25 в 13:17