В сравнение с периода отпреди 6-7 години, в момента българските висши училища подготвят много повече учители, лекари, медицински сестри и лаборанти, показва 10-ото издание на Рейтинга на вузовете в България за 2020 година. В него се отчитат и сравняват по определени критерии
52 висши училища, които обучават по стотици специалности, разпределени в 52 професионални направления. Отчитат се учебната програма, средата, научната дейност, престижа и реализацията на завършилите.
Данните показват, че се подготвят повече специалисти за секторите на сигурността и отбраната, както и за културата и изкуствата.
Наблюдава се известно увеличаване и в дела на студентите в някои инженерни направления, главно в сектора на ИКТ, но няма тенденция за подготовка на повече инженерни кадри.
Това, което наблюдаваме, е увеличаване на броя на студентите в направления, свързани със сектори, в които по правило държавата е основен работодател или основен източник на финансиране – образование, здравеопазване, отбрана и сигурност, култура.
„Има специалности и професионални направления, които гарантират добри доходи след завършване на образованието, при други, обаче, има значение от кое висше училище излизат кадрите“, обясни пред Радио София Георги Стойчев, ръководител на екипа, подготвил рейтинговата система.
След „математическите специалности“, които дават кадри за ИКТ (информационни и комуникационни технологии) сектора, следващи по-високи доходи, са непопулярните металургия и проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми, допълни Стойчев. Доходите обаче не са единствен критерий за реализация.
По думите му вече се забелязва повишаване на безработицата сред висшистите, заради коронавирусната епидемия и ако кризата продължи, процесът може да се задълбочи.
Екипът, който изготвя рейтинга вече 10 години, е забелязал няколко тенденции в българското висше образование: рационализиране на разпределението на студентите по направления; по-добра връзка между университетите и пазара на труда у нас; повишаване броя и качеството на научните публикации; броят на чуждестранните студенти от 2007 до 2020 г. се е удвоил.
Рейтинговата система е надежден източник с много информация, но при избор на училище трябва да се вземат още много обстоятелства, фактори и лични качества и приоритети. Не всеки ВУЗ, който е на челна позиция по дадена специалност, е най-подходящият за млад, човек, който иска да се развива в съответната област.
Чуйте разговора на Данаил Конов с Георги Стойчев.
Анкетата със студенти е на Луиза Лазарова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..