Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемията невротизира българите и показва, че са емоционално прегрели

Снимка: БТА

Проучването „Жизнени ориентации и стилове на справяне с пандемичната обстановка в България март-октомври“ показва три важни извода. Първо, че два пъти повече в сравнение с 2018 г. нараства обемът на онези реакции, които могат да бъдат определени като невротични преживявания в ежедневието.

“Ние сме изследвали хора, които са икономически активни, т.е. това е извадка от хора, които имат работа и доходи. Това е най-дееспособната част от популацията. За съжаление е нараснала два пъти тази невротизация”, коментира психологът Пламен Димитров.

Невротичното поведение се дели на две големи групи, обясни още психологът - това са пасивни защити - маса хора (над 20% от общо 33%, които са попаднали в тази група) са в състояние на самоотчуждение, затваряне в тревожно-депресивни състояния, отчаяност, казва той.

Голяма част от хората с пасивно-защитната форма на реакция очакват някой да разреши проблемите им. Има вкопчване в изпълнението на мерките и подчинение до обсесивност. Една четвърт от тези хора са ориентирани към конформистични социални модели на справяне с проблемите.

Другата голяма група, която се е увеличила двойно спрямо 2018 г. , са т.нар. агресивни защитаващи се. “Една трета от тях са се вкопчили в негативизъм, отричане, критикуване, сочен с пръст и търсене на виновни. Фактически това успокоява тяхната тревожност, но не решава проблемите”, коментира Пламен Димитров.   

Всички тези практики са насочени към саморегулация на емоциите, която обаче потиска тревожността, като поставя едни агресивни защити, нападателни или обратното - скриваме се в себе си или отричаме и изопачаваме реалността.  Има и хора, при които се търси решение на проблемите със съзидателност, която се изразява в това, че хората търсят ясни стъпки, планове и програми за решаване на проблемите както в индивидуален план, така и в труда си и семейните си отношения.

Една друга част от хората наблягат на ученето - излезли са от комфортната си зона, но използват кризата, за да трансформират начина си на поведение, да го обогатят и да го усъвършенстват. Има и хора, които проявяват изключителна емпатия и се посвещават на това да помагат на по-уязвимите.             

От гледна точка на психично-здравния статус на населението, тава изследване показва, че стиловете на справяне, които са невротични - дисфункционални и неефективни, са свързани с данните на СЗО за психично-здравните проблеми и предизвикателства.  

“Около 67% от нашите изследвани, а те са представителна извадка за икономически активните българи, имат високо ниво на емоционално прегаряне, което означава хронично изтощение и елементи на деперсонализация, невъзможност да се възстановяват и известно чувство за неспособност ефективно да организират поведението си. Заедно с това имат и показателите, които мери индексът на СЗО за психично-здравни проблеми, като това е първо ниво, а второто вече изисква клинични интервенции”, казва Пламен Димитров.

Още за изследването - чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16