Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновации в България се правят, но остават скрити

Снимка: uni-sofia.bg

В рамките на конференцията, която е посветена на 30 години от възстановяването на Стопанския факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, се представя интересен доклад, свързан със скритите иновации, т.е. тази иновационна и изследователска активност на бизнеса, която остава неуловена от статистиката.  

“Ние изследваме т.нар. феномен на скритите иновации от няколко години. Работим в момента активно съвместно с фонд “Активни граждани”. Това, което е в наш интерес, са научни изследвания, които правят предприятия, научно-изследователски организации, продуктови процесни иновации, които не се отчитат към официалната статистика”, казва една от дамите, които разработват този доклад Теодора Георгиева от Фондация “Приложни изследвания и комуникации”.

Тези данни са изключително важни за страната по няколко причини - това определя конкурентоспособността на страната и на българските предприятия на международните пазари. Освен това чрез тези показатели се отчита и степента, в която се изпълняват националните цели за развитие.

От 2014 г. в България действа Иновационна стратегия за интелигентна специализация. В нея е поставена цел до 2020 г. страната ни да достигне 1.5% дял от БВП на разходите за научноизследователска и иновационна дейност. В момента това, което отчитаме е 0.8%, т.е. почти половината от този индикатор остава неизпълнен. Причините за това са най-разнообразни. За сравнение средното равнище на ЕС за тази дейност е 3%.

“Много голямо е отстоянието на България от по-голямата част от страните в ЕС. На практика ние бяхме заложили да се преместим към т.нар. група на умерените иноватори и въпреки това оставаме сами в група заедно с Румъния”, казва Теодора Георгиева.

Индикаторите, по които се проследява това развитие за България остават почти непроменени от тяхното равнище за 2012 г. “Ние твърдим, че такъв напредък съществува, т.е. нещата не са толкова сиви, но това остава под статистическите данни”.

“Голяма част от ръководителите на иновативни предприятия смятат, че попълването и подаването на подобни данни за научноизследователската дейност и иновациите към Националния статистически институт е много времеемко начинание и те не го смятат за приоритетно, защото няма конкретни данъчни облекчения, казва доц. Даниела Георгиева от Международното висше бизнес училище.

По думите ѝ в Закона за корпоративно подоходно облагане има подобно облекчение, с което предприятията могат да намалят данъчния си финансов резултат, но за да се възползват от това, трябва да са изпълнили определени условия, които определено имат ограничаващ характер и повечето предприятия попадат извън обхвата на това облекчение.

Интересен е фактът, че ръководителите на тези иновативни предприятия смятат, че счетоводителите не разполагат с достатъчно компетенции да попълнят и коректно да подадат подобни данни. Освен това според тях и представителите на НСИ също не са достатъчно “вещи” относно иновациите и спецификите на научноизследователската и развойна дейност. Данни подават тези, които кандидатстват за безвъзмездно финансиране заради изискването по някои схеми да се направи такава справка при кандидатстване.

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Питбулите не бива да се пускат свободно. /Снимката е илюстративна

Столичен инспекторат: Предприети са мерки по сигнала за питбула в "Люлин 4"

След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в  "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..

публикувано на 28.07.25 в 18:07
Язовир „Искър“

Три приятни в жегите места, където има какво да правите (недалеч от София)

В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за  три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..

публикувано на 28.07.25 в 16:37
Д-р Надя Дзелепи и д-р Анна Кирова

Младите д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи от НКБ взеха с успех европейски изпит

Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..

публикувано на 28.07.25 в 15:35

Туристическият гаранционен фонд ще осигури сигурност за оператори и клиенти

След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..

публикувано на 28.07.25 в 14:45
Константин и Сана Драгови

Шри Шри Рави Шанкар ще потопи 8000 българи в "Блаженство сред хаoса"

Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..

публикувано на 28.07.25 в 13:17

Картини от Кристо, Вешин и Нерон - в "летните акценти" на галерия "Нюанс"

Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..

публикувано на 28.07.25 в 12:26
Снимки: den.fm

Какво разказват "Документалистите" под заглавието "Пиявици и рози"?

Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..

публикувано на 28.07.25 в 11:13