В почти всички региони, в които “Заедно в час” работи, учат деца с майчин език, различен от българския. При всички тях учителите разпознават силна нужда от допълнителна езикова подкрепа.
Невладеенето на български език, на който е организиран учебният процес в страната, е сред най-честите причини тези деца да изостават от своите връстници. Те изпитват затруднения с усвояването на академичния материал и нови знания, чувстват се неразбрани и неуспешни. Това нерядко води до отпадане от образователната система.
В България не е разработена достатъчно добра методика за преподаване на български език като втори, което затруднява учителите в подготовката на тези ученици. Липсват и конкретни материали за езикова подкрепа, съобразени със спецификите на усвояване на българския език като втори.
Създадените материали в рамките на проекта ще могат да се използват също за деца от български семейства, които живеят в чужбина и общуват на български език ограничено предимно в семейна среда.
“Уебинарът е свързан с един по-голям проект, с който се опитваме да решаваме още от миналата година проблема, че в много от училищата, партньори на Фондация „Заедно в час“, учат деца, с език, който е различен от българския”, казва Ния Янакиева – Сътрудник развитие и Фондонабиране в „Заедно в час“. Според Министерство на образованието и науката, всяка година между 25-30% от учениците, които са в първи клас, не говорят български език като майчин език.
“Също така учителите ни споделят, че невладеенето на този език е сред най-честите причини тези деца да изостават от своите връстници, да изпитват затруднения с усвояването на академичния материал и нови знания, чувстват се неразбрани и неуспешни. Това ги определя в голяма степен като деца в риск от отпадане от образователната система и това е проблемът, който ние се опитваме да решаваме”, казва Ния Янакиева – Сътрудник развитие и Фондонабиране в „Заедно в час“.
Освен това в страната ни няма определена методика за преподаване на българския език като втори за ученици в начален етап, което пък затруднява учителите на тези деца.
Всеки, който иска да направи дарение за програмата може да го направи тук.
Чуйте повече по темата от разговора на Петя Калнакова в звуковия файл.
Преди броени дни в София се проведе еднодневен форум, организиран от фондация “Колективът“ и посветен на възможностите за подобряване публичните пространства в софийските жилищни райони. С днешна дата продължаваме темата с арх. Гергана Илиева от "Колективът" , за да разберем какво следва след обширната дискусия. "Живите квартали" е..
101. СУ "Бачо Киро" в столичния район "Надежда" е иновативно . Учениците се включват в множество олимпиади, а интересът към учебното заведение от страна на децата и техните родители не стихва от години. През 2018 година бе извършен ремонт, подобри се материалната база , припомни пред БНР-Радио София директорът на учебното заведение Весела..
Компенсации за неприетите в общинска ясла или градина деца на възраст от 2 до 7 години се получават с месеци закъснение, оплакват се родители. Министерството на образованието пуска за обществено обсъждане идеята за увеличаване на компенсациите. В столичния район "Възраждане" репортерът Ана Попова разговаря с майка на 3-годишно дете, която не..
Ще преобладава облачно , на места в равнините и мъгливо време. С временни прекъсвания на много места в страната ще продължи да вали дъжд , като най-слаби ще бъдат валежите по поречието на Дунав и в Североизточна България, главно там ще има и по-значителни разкъсвания на облачността. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони - умерен..
Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..
Изложбата на Иван Кънчев "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..
Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..