"Не смятаме, че държавата е длъжник на нашия сектор, а дължи на хората достъп до книги и култура. Книжарниците са места с много малък риск, дори и според Световната здравна организация. Трябва хората да имат възможност да купят книга, за да зарадват близките си в трудните времена."
Това отбеляза пред Радио София Десислава Алексиева, член на УС на Асоциация „Българска книга“ (АБК).
През последните дни от организацията разпространиха отворено писмо до премиера и министрите на здравеопазването и на културата с апел: „Оставете книжарниците отворени! Подкрепете книгите!“ Бяха предложени и мерки в подкрепа на четенето и книгите, които да залегнат в Плана за възстановяване и устойчивост на Република България.
Обществената подкрепа може да се прояви с подпомагане на библиотеките, подчерта Десислава Алексиева. Библиотечният стандарт от 1 книга да 10 души от населението не се изпълнява в момента. Ако се спазва, би трябвало да се отделят 8 млн. лв. за нови книги в библиотеките. Проектното финансиране е в размер на 2 милиона.
Правото на информация и книги е универсално човешко право, допълни Десислава Алексиева. Проучвания са доказали взаимовръзката между начилието на богати домашни библиотеки и академичните и кариерни успехи.
Всяка подкрепа на четенето и книгата е важна – не толкова за книгоиздателския сектор, колкото за обществото.
От АБК потвърдиха, че заради коронавирусната епидемия коледният Панаир на книгата няма да се състои, но ще се проведат редица иинициативи, сред които и Софийският международен литературен фестивал.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Десислава Алексиева.
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..