Единайсетгодишният Момчил Цаков е необичайно дете, извън рамката, извън кутията, извън всичко сиво в света. Казва, че рисува светлина и по този начин дава най-точното име на своето творчество.
Със светлина той рисува музиката на стария грамофон, звъна на църковните камбани, гласа на цигулката, глъчката на Стария квартал.
Но има още нещо необичайно – Момчил е високофункциониращ аутист.
„В детската градина никой не очакваше, че той ще прояви интерес към рисуването. В първи клас обаче започна много да рисува – с химикал на принтерни листа А4“, разказа пред Радио София неговата майка Милена Коцева.
Рисувал това, което го е развълнувало - Китайската стена или стар грамофон – от всички гледни точки. В училище правел същото.
„Наложи се да снабдявам листа в училище“, усмихва се майката. След това тя се свързва със скулпторката Дона Стоянова, която от своя страна проправя свой път към Момчил, защото той „не дава да го коригират или да му възлагат задачи“.
Картините, които момчето рисува от април до октомври, съставят изложба, подредена тази есен в Столичната библиотека.
Темите са различни, но по мнение на зрители и специалисти картините се отличават със стил.
Сега част от картините са включени в календар, който ще се продава с благотворителна цел – средствата ще бъдат предоставени на JAMBA - организация, която се грижи за намиране на работа на хора с увреждания, обясни Милена Коцева.
С нея разговаря Лили Големинова. Чуйте.
Разговор с Иван Шишиев, автор на "Етюдите на София - 10 години в кадри" - книга, осветена на преводача. Посвещението идва дни преди принта. Кой е преводачът обаче? И кой е фотографският метод, използван от автора? "В началото снимах изключително черно-бяла София. Сега е изключително цветна. Някои от началните страници са от първите публикувани кадри,..
Наричат го "последният бохем на Копривщица" или "Чичо Сашо" от радиоточката на Копривщица. Като художник рисува своите вдъхновителки и неземната хубост на родния град. Четката му е искрена. Подробности от близкия му приятел Дойчо Иванов, уредник в къщата-музей "Димчо Дебелянов". Но и от друг копривщенец, бивш уредник на същата къща-музей Славимир Генчев...
Любовната история на Анастасия Макрелова и Йошинори Маеда започва със затъналия в преспи „Ориент-експрес“ – случка, описана от Агата Кристи. Японският журналист е приютен в дома на Макрелови, за да не измръзне в неотопления влак, но любовта между него и 19-годишната абитуриентка от Френския колеж Сийка избухва като волтова дъга. И нито..
На Фестивал на историческите бири в Требаселеге, Италия ни водят италианският бирен гуру Лоренцо Дабове и организаторът на фестивала, Винченцо Матерацо: "Абсолютен мит е това разделение на винен юг и бирен север. Всичките южни райони сме много заинтересовани от изкуството на бирата. В Италия няма много големи бирени традиции, но всичко правено е много..
Новата иновативна платморма за търсене на работа на Bulgaria wants you , ни е представена от Валерия Джукич, главен опертивен директор на Bulgaria Wants you: "Революционна чак, не бих казала, но прагматична - да! Обърнахме начина, по който се търси работа. Хора има, но трудно е за човек да се свърже с компанията, затова решихме да дадем на..
30-и Юбилеен Ратха Ятра Фестивал в България на Лятната сцена в парк „Борисова Градина”, на 21-ви септември (неделя) от 11:00 до 20:30 часа. По този повод сме с организатора Фахрадин Фахрадинов: "Това е духовна традиция, посветена на един Бог с много имена - това е името, на което се покланят, много е пъстро с активности за деца - писане на..
"Пазителите на Фенера: Оскар“ е новият роман на Радостина Николова. Това е първата книга от замислена поредица, която отваря важни теми, като корупцията – по разбираем и увлекателен за децата начин. Романът провокира младите читатели да мислят критично и да имат увереността, че могат да променят към по-добро дори и света на възрастните: "Идеята,..