Гените определят не само заложбите на човека, но и реакцията му към храната и към лекарствата. Това не е само предложения, а доказана научна теза.
„Точното лекарство в точната доза по точното време за точния пациент – това е най-кратката и ясна дефиниция за персонализираната медицина. Тоест намирането на най-подходящата терапия в зависимост от индивидуалните генетични особености“, обясни пред Радио София Росица Маринова - докторант по биофизика и част от екипа на Nutrigen - първия стартъп у нас в сферата на нутригенетиката.
Персонализираната медицина обаче не е свързана само с лечението, а и с диагностиката. А генетичните изследвания са също част от този клон на медицината.
През последните години превенцията все повече може да се обляга на генетичните изследвания, които подсказват риска от развитие на определено състояние или патология, допълва специалистът.
Персонализираната медицина спестява и време, защото при търсене на решение не се разчита на метода „проба-грешка“. Така дори превантивната грижа може да бъде персонализирана чрез определяне на стъпките за конкретния пациент.
„Ние не сме жертви на наследствеността, Гените не контролират изцяло живота ни“, подчертава Росица Маринова. Външната среда, начинът на живот влияят в немалка степен.
Генетичните изследвания не са бъдещето, те са съвременен мощен инструмент, който ни позволява да сме информирани, и то навреме.
„Вече може да се определи почти всичко – от подходящия хранителен режим, до риска от възникване на онкологично заболяване“, подчертава специалистът.
Росица Маринова обясни още, че нутригенетиката и нутригеномиката третират влиянието на храненето върху генотипа и обратното.
Чуйте разговора на Катя Василева с Росица Маринова.
Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..
Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..