Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Мата Хари, пунта мара и Околовръстното

Антония Енева
Снимка: Радио София

Здравейте, уважаеми слушатели. За Цвят и мерудия днес ще се разходим по диагоналите, извивките и дупките на свободната необременена мисъл и привидно неангажираща любов. От мен да знаете, последната не съществува. Но ако все още вярвате в противното, уверявам ви, ще дойде ден, когато точно като премиера ще изповядате: „Сега не искам дори да виждам жени“.

И може би точно поради тази уважителна причина, навръх Никулден, в неделя, Борисов вместо да се занимае с богоугодни празнични дейности, като например пълненето на шаран с лук и орехи, се озова на ветровитото Софийско околовръстно. Защо тази жертва ли, се питате вие - за да инспектира строителството и да честити празника на тружениците там.

С гордост и без предразсъдъци той обяви: „Днес пуснахме движението между “Младост” и “Горубляне”, а през следващата година ще е готов целият участък до АМ “Тракия“. Не знам защо, но това изречение довя в главата ми една крилата мисъл на един друг дългогодишен ръководител на държавата: „Тази година завод за полупроводници, догодина - за цели проводници“. Реконструкцията на 6-километровата отсечка от Южната дъга ще бъде завършена 2021 година и е на стойност 142.7 млн. лева.

Сметките ги правете вие, а за качеството е рано да се каже, че горният пласт асфалт още не е положен. Само дано не се окаже че през 2022 г. стартираме ремонт на ремонта - тържествено, естествено. Но спирам до тук, за да не излезе, че „внасям съмнения“, че тази чудесна, искрено вярвам, висококачествена дейност е „пунта мара, казано на преводен език“, както беше отбелязал премиерът преди ехее, повече от година, когато се развеждаха с Цветан Цветанов.

Мда, изкуших се за секунда, но няма да ровим в миналото. В такива лирични моменти се сещам за Махатма Ганди и неговата мисъл, че в световната история истината и любовта винаги печелят. Но тук иде реч за истинска любов, не за онази привидно неангажиращата, дето после трябва да даваш обяснения за нея пред чужденците.

Звъни ми онзи ден баба Данче - съседката, и вика: Ела спешно! - Защо - питам, да нямаш температура или джинджифилът ти свърши? – Не, бе, по любовни въпроси - ми казва тя, и пет минути по-късно от вратата ме застрелва с първия: - Ти знаеш ли коя е Мата Хари?

– Е, знам, казвам, стриптизьорка, куртизанка, красива шпионка. Вълнуващ образ. Може да е била жертва на политически игри, но може и умишлено да е успяла да сложи в краката си европейския елит по времето на Първата световна война.

-Този филм и аз съм го гледала, и аз го знам - нетърпеливо нарежда баба Данче. Нали помниш, 38-ма съм родена. И Грета Гарбо и Марлене Дитрих съм виждала в таз роля, даже сериала с онази хубавичката - Ваина Джоканте, гледах по телевизора. Ама за другата Мата Хари те питам, дето ходи и слага злато, пари по къщите на хората, после прави снимки, едно-друго и дим да я няма.

Е, вече ми стана ясно. Чела е вестници баба Данче и защото е фен на премиера, сега се терзае и нарежда: - Видя ли сега какво пише, горкото момче жени не иска да вижда вече, затуй все с Ананиев ходи. Личният му живот - провал станал, а тая шафрантия, същата като онази, дето Орхан Мурад пееше:

“...Мата Хари, ти си като Мата Хари .......ти си просто мъжеядка...”

Слушай сега бабо Данче, опитвам се да се вклиня аз в нейната ода за живота в самота на премиера. Тази Мата Хари, не ходи по къщите на хората, а в една строго охранявана резиденция. И както каза германският журналист Михаел Мартенс, притеснително е ако в една страна членка на ЕС и НАТО, държавният ръководител може да бъде шпиониран в леглото.

-Да, де, ама човещинка, на...- с насълзени очи вметва съседката. Виж какво пише милият: „Аз съм човек с човешки потребности“. И ето още как станало: „Една красива жена може много лесно да преодолее защитата ми. Така враговете ми вкараха златото и пачките в къщата ми“. Видя ли? Тя е шпионка, от КГБ-то, сигурно. Чуй, какво казва Бойко: „Неслучайно говоря за методите на КГБ. Някой от опонентите ми (това са враговете - бел. баба Данче), които работят за президента Румен Радев, са бивши тайни агенти, хора от тези среди или деца на страхотни шпиони, офицери от руската разузнавателна служба“. Знам ги аз тях, в СССР съм живяла едно време. В Одеса, на “Дерибасовска”. Какви хитри жени имат, какви шпионки. Ти руски знаеш ли?

- Знам - казвам аз.
- Тогава пиши в гугъл Мурка, да разбереш за шпионките.
- Дай края, да видиш какво става:

“...Ты зашухарила всю нашу малину 
    И за это пулю получай…”

Така де, финалът е един и същ. Те и Мата Хари в крайна сметка я застрелват. Според историците, малко преди това тя е казала следното: „За нищо не съжалявам! Разбрах каква власт може да има една жена над мъжете - над онези, които решават съдбите на цели народи. Светът се управлява от жени - от умни жени!“.

- Хич не ми ги хвали! - казва баба Данче, на хубава жена и на котка вяра не можеш да имаш. Най-много да объркат живота на някое свястно момче.
Та, изпихме кафето от цикория и си стиснахме по Удхаус ръцете с баба Данче, с репликата, че жените винаги са били и ще продължат да бъдат „пришката върху ходилото на човечеството“. 

А на вратата, моята мила съседка ми намига хитро и вика: - И ако разбереш коя е Мата Хари да ми звъннеш. Ей тъй, да знам, За цвят и мерудия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01