„Всички мечтаем за увеличаване на раждаемостта през последните години. Безспорно проблем в Европа и в други развити държави е депопулацията. За бейби бум трудно може да се говори през 2020 г.. През последните години ражданията са около 61-62 хил., а допреди около месец прогнозите бяха, че с мъка ще достигнем дори 60 хил.
В момента действително има покачване на раждаемостта, но то се наблюдава в големите централни болници. В провинцията около паниката покрай Covid-19 не се наблюдава повишен брой“, коментира за Радио София д-р Иван Диков, водещ акушер-гинеколог с над 35 години опит, началник на Диагностично-консултативния блок в СБАЛАГ „Майчин дом“ и управител на Медицински център „Майчин дом“.
Голяма част от бременните жени изпитват притеснения от заразяване с вируса и се страхуват да посещават консултации в лечебните заведения. Раждането пък се превръща в още по-стресов процес.
„Опасност има, но когато се вземат съответните мерки, тя се сваля до разумни нива. Призовавам бременните жени да не взимат придружители със себе си в лечебните заведения. Болниците са на трето място сред местата, където човек може да се зарази. Част от придружителите отказват да спазват мерките за сигурност или не носят маската по правилен начин – тя не покрива носа им, а това е важно.
В женската си консултация имам бременни жени, които прекараха вируса или в момента са позитивни за Covid инфекцията. Голяма част от тях родиха. Не наблюдаваме проблеми нито при бременните, нито при новородените.
Полагат се максимални грижи, децата се проследяват активно. Нещата са под контрол, раждането може да протече по абсолютно нормален начин. Реално в момента не може да се каже дали загубата на ранна бременност се дължи на стреса, причинен от кризисната ситуация. Няма данни за рязко покачване на смъртност, преждевременни раждания и др. Нека не изпадаме в паника. Статистическите данни могат да бъдат потвърдени след едва 10-15 години“, посочи още д-р Диков.
Според него новата ваксина срещу Covid-19 не би трябвало да е опасна за бременните жени, въпреки че все още няма потвърдени данни дали те ще бъдат имунизирани.
„Аз съм абсолютно „за“ ваксините. Липсата на ваксини костваше живота на не малка част от популацията в света. Съвременните ваксини не са живи ваксини. Единственото нещо, което може да има страничен ефект от тях е известно неразположение и температура, но увреждане или смърт от тези ваксини реално няма.
Има противопоказания, разбира се, не всеки човек е подходящ за ваксина. Има алергии и определени състояния на организма като грипоподобно състояние. Нека да спазваме правилата и да запазим спокойствие. За момента не знам да са се обсъждали възможности за ваксина против Covid-19 за бременните, но не би трябвало да е опасна за тях“, допълва още той.
Чуйте в звуковия файл разговора на Луиза Лазарова.
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...