Дигитален архив на човечеството са започнали да събират и трупат четирима българи, създали платформата Есториум (Estorium). Идеята е изключително амбициозна и може би надхвърля фантазиите на много хора и затова никой до този момент не се е наемал да се захване с такъв проект.
„Есториум е дигитален антропологичен архив, в който искаме да съхраним живия образ и духовния отпечатък на милиони човешки същества“, обясняват от екипа, който е в състав Атанас Христосков, Драгомир Димчев, Мартин Балкански, Велианна Кашева.
„Проектът се отличава от всичко правено досега. Има документални филми или фотоархиви, но ние искаме да обединим всички възможни технологични средства и форми – видеоматериали, аудиозаписи, снимки, текст, дигитално съдържание. Всичко, чрез което след време хората ще могат да се докоснат до живите истории на днешните ни съвременници. Всичко толкова бързо се променя, че и след 10 години една снимка на площад, например, ще бъде любопитна“ , разказа пред Радио София Велианна Кашева. И допълни, че само седмица след обявяването на проекта вече са постъпили първи материали, идеи и мнения.
„Всеки човек от всяка точка на света ще може да сподели история за себе си, за свой близък или нещо любопитно.“
Екипът иска да публикува първите 1000 истории през 2021 година.
Петя Калнакова научи още от Велианна Кашева.
Между глобалните процеси и местните действия градът остава мястото на нашето ежедневие, грижи, тревожност и удовлетворение, лични планове и начин на живот. Градът е средата, в която се оглежда обществото такова, каквото е, заедно със своите заблуди, избори и действия. Това ще са темите на три публични дискусии за настоящето, миналото и бъдещето...
Размяната на нападки между американския президент Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски породиха опасения за коренна промяна на курса на Щатите спрямо Русия. В острата реторика някои видяха старт на най-голямото геополитическо преразпределение след края на Втората световна война. Обвиненията в диктатура спрямо Зеленски и..
"Есента на ловеца“ е нов съвременен български филм, който тръгва по кината от този уикенд. Филмът е на белгийския режисьор Андре Шандел, чиято съпруга Вера Шандел познаваме от формацията "Сантиментъл суингър“ и множество музикални джаз проекти. Тя е и продуцент на филма. Филмът третира важни въпроси, касаещи човешките..
Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Трима от осем са музикантите на група Funkilusious, които гостуваха в предаването "Добър вечер, София“ с изключително добри новини - увеличен състав, предстоящ концерт и представяне на 3 песни от очакван нов албум. С тях вече свири и прекрасния тромбонист Неделчо Нинов, който поддържа брас секцията на групата. Заедно с Вальо, Мартин и..