Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България трябва да отделя за иновации 1,5% от БВП, а сме стигнали до 0,84%

Предприятията, които и в кризата не спират да инвестират в иновации, се справят много по-успешно с преодоляване на трудностите и последствията. Така беше и при предишната криза (2008 г.). Много от българските компаниите реагираха адекватно, за да отговорят на потребностите, както на системи като образование и здравеопазване, така и на отделния потребител.

Това са част от изводите от годишния доклад "Иновации.бг", цитирани пред Радио София от проф. Теодора Георгиева, старши експерт към „Приложни изследвания и комуникации“. Фондацията е основен организатор на конкурса за националните награди за иновативно предприятие на годината, на които Радио София е медиен партньор.

За пореден път в доклада се прави изследване на иновативната активност на предприятията през предходната 2019 г., но се обръща внимание за това как те са се справили с кризата, породена от Covid-19.

„Въпреки увеличението на финансовите средства, отделени за научно-изследователска и иновационна дейност, оказва се, че това не е достатъчно България да постигне целите, които сме си поставили за 2020 година. Трябваше да сме постигнали 1,5% от БВП за иновации и развойна дейност, а в момента сме стигнали 0,84 на сто. Бизнесът е двигателят в тази област, но държавата трябва да подкрепя“, коментира Теодора Георгиева.

Чуйте разговора на Лили Големинова с проф. Георгиева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Връчват наградите за иновативно предприятие на годината

Шестнадесетият национален иновационен форум "Икономическа устойчивост чрез иновации" ще се проведе на  18 декември от 10.30 часа, разбира се изцяло в дигитална среда. Ще се проведе и церемонията по награждаването на победителите в 16-то издание на..

публикувано на 16.12.20 в 11:49
ВИЖТЕ ОЩЕ
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата -..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска",..

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:..

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него,..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер..

публикувано на 28.09.24 в 13:03