В много европейски държави има разработени стратегии за борба с отровите. В България обаче все още не е приета такава, макар че има огромно биоразнообразие, застрашени видове и очевиден проблем с недобросъвестни хора, които сеят отрови.
Разработването на стратегията у нас започва още през 2017 година. През последните две години природозащитниците полагат много усилия да придвижат документа и на 1 септември тази година той е внесен в Министерството на околната среда и водите. До момента не е получено становище от там, каза пред Радио София Добромир Добрев от Българското дружество за защита на птиците е един от авторите на проекта за Национална стратегия за борба с използването на отрови и отровни примамки.
Отровите са най-големият проблем за лешоядните и хищните видове птици, не само в България и на Балканите, но и в глобален план. Според доклад от края на 2018 година на 16 неправителствени организации от Балканите, в периода 1998 - 2018 година има установени 227 инцидента с отравяне на птици в този регион, като са намерени 465 загинали лешояда. Смята се, че голяма част от птиците, които са станали жертви на отрови, не могат да бъдат открити. Добрев припомни и случая от тази година с отровени египетски лешояди в Източните Родопи.
Адвокат Лъчезар Босаков обясни, че залагането на отровни примамки е нарушение по силата на редица закона, включително Закона за биоразнообразието и Закона за лова и опазване на дивеча. Производството, придобиването, притежанието и продажбата на отровни вещества без разрешение се третира като престъпление по силата на Наказателния кодекс.
Добромир Добрев обясни, че до момента няма заловени и наказани лица, въпреки че се водят разследвания. Той добави, че важна част от проекта за национална стратегия е протоколът за действие, разработен в предварителните дискусии, който предоставя алгоритъм, определящ начина на водене на разследването при подобни случаи.
Чуйте интервюто на Антония Каменичка с Добромир Добрев и Лъчезар Босаков.
По целия свят използването на отровни примамки в природата е огромен проблем за биоразнообразието, а за страна с богатство на животински видове като България - от които немалко застрашени, за съжаление, това е още по-недопустимо. Кучето герой..
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея:..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София...
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови,..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката..