Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Ташева - книжен блогър:

При четящите има много интересни тенденции тази година

Милена Ташева - съосновател на платформата “Аз чета”
Снимка: milleniumbg.eu
Кои книги предпочетоха четящите хора у нас през тази година – разказва съоснователят на платформата “Аз чета” Милена Ташева – известен книжен блогър. Според нея има много хора, които не са успели да се фокусират върху книгите, но има и такива, които успешно са "избягали" от реалността именно чрез книгите. 

“Желанието да се справим по най-добрия начин със ситуацията, в която ни се наложи да живеем и да вземем най-доброто от нея, породи много закачки от типа на: “Ето, сега ще имаме възможност да наваксаме с всички книги, които сме си купили през годините, защото имаме време да четем".

Оказва се обаче, че много читатели изпитваха затруднение да четат, изобщо да мислят за книги, заради стреса, който самата ситуация оказа върху нас. Някак не успяваме да се откъснем от ситуацията. Други успяха да избягат от всичко, което ни заобикаля, именно през книгите и през литературата. Има много интересни тенденции тази година”, казва Милена Ташева.

Според нея, ако има една позитивна страна на всичко, което ни се случи, това е, че културни инициативи като Софийския международен литературен фестивал, който тази година се проведе онлайн, успя да надскочи границите на София. Това може да стане златен стандарт и всички културни събития могат да имат онлайн формат, който да ги прави достъпни не само на регионално и локално ниво.

По думите ѝ хората през тази година са станали много по-склонни да рискуват, да излизат от зоната си на комфорт и да избират заглавия, към които не биха посегнали. Това, според нея, се дължи на факта, че издателствата обръщат повече внимание на комуникацията си с читателите и като цяло издателствата разширяват дигиталните си възможности. 

По отношение на читателските предпочитания през годината, Милена Ташева посочи, че е естествено в период на криза, читателите да се обръщат назад към историческите заглавия, където търсят добри примери. Това обяснява и защо книгата “Топ мистериите на България” на Слави Панайотов е толкова успешна. 

Освен това книгите за Втората световна война, както и темата за прехода, са винаги актуални заради склонността на хората да се самоанализират.

Чуйте повече за книжния пазар у нас през последната година в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00