Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници за православните християни. Това е денят преди раждането на Христос.
Наричат празника още Суха Коледа, Малка Коледа, Крачун, Детешка Коледа, Мали Божич, Наядка.
Приключват 40-дневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември. Според някои народни вярвания Богородица е родила Христос на Бъдни вечер, но съобщила за това на следващия ден.
На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания – нечетно число: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените.
На празничната маса се поставят сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др.
Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.
За значението на ястията, които сервираме всяка година на празничната трапеза и защо е важно да се спазват традициите пред Радио София обясни Николай Фенеров.
Той е млад готвач, завършил кулинария и бизнес мениджмънт в Университетът в Олстър в Северна Ирландия. Изкарва 9 месечен стаж в САЩ, а след това се завръща в Обединеното кралство и намира работа в награден със звезда "Мишлен" ресторант в Белфаст.
Пред репортера Георги Карамфилов Николай Фенеров дава и съвети на тези, които биха искали да разнообразят трапезата си от обичайните ястия. Чуйте.
На Бъдни вечер българският патриарх Неофит ще отправи своята благословия към православните християни.
Главата на Българската православна църква ще оглави празничното богослужение в патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“.
По традиция негово светейшество пръв отправя послание за мир и поздравява българския народ по случай Рождество Христово. Затова на Бъдни вечер в патриаршеската катедрала се отслужва празничната утреня - богослужението, което на 25 декември ще се извърши в другите православни храмове в страната.
Службата започва в 17 ч. и пряко ще бъде предавана по Българското национално радио.
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..