2020 година е рекордна по броя на новородените бебета през последните няколко години, съобщиха д-р Гергана Коларова и д-р Румен Велев - директори на двете общински АГ болници – Първа САГБАЛ "Света София" и Втора САГБАЛ "Шейново".
Общо 4620 са проплакали до Коледа в специализираните здравни заведения – 2260 от тях в Първа АГ, а във Втора АГ – 2360.
Навръх Рождество в "Шейново" първа глътка въздух са поели 6 новородени, обясни д-р Велев. Според него в условия на тежки кризи в България винаги се отбелязва повишена раждаемост.
"Жилав народ сме и мисля, че и Covid кризата ще преживеем. През тази година 13 майки с Covid-19 родиха здрави бебета в "Шейново". Успяхме да запазим всички останали пациенти, защото не можехме да спрем да работим. Всичко това ни изпълва с оптимизъм за следващата година. Разбира се, със започването на ваксинацията нещата ще стоят по доста различен начин", допълни д-р Велев.
"Годината беше тежка и аз бих се радвала на още повече деца" – споделя и д-р Гергана Коларова. Според нея тази зима има повече раждания вследствие на първия локдаун в страната през март. Достатъчно силни сме, за да се преборим с предизвикателствата, смята шефът на Първа АГ болница. И припомни, че на 8 декември в болницата се роди втора двойка близнаци на семейство от София. Бебетата са пето и шесто дете в семейството, като всички са раждани при един и същ лекар – д-р Томи Попмарков.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..